İş adamı Kolomoyskıy, Zelenskiy'e danışmanlık yaptığını açıkladı

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
28 Nisan 2019, 17:13
Mehmet Berk Yaltırık
28 Nisan 2019, 17:13

İsrail’de ikamet eden Ukraynalı iş adamı İgor Kolomoyskıy Ukrayna’daki 2019 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin galibi olan Volodımır Zelenskiy’e tavsiyeler ve önerilerle yardım ettiğini açıkladı. İş adamı bunu yapmaya devam etmeye hazır olduğunu da ifade etti.

Kolomoyskıy, Zelenski’ye yaptığı danışmanlığın sürekli olarak tekrarlanmadığını ve son altı ay içerisinde politikacı olmuş şovmene bu tavsiyeleri bir-iki kere verdiğini iddia etti.

KOLOMOYSKIY DANIŞMANLIĞA DEVAM ETMEYE HAZIR

Kolomoyskıy gelecek Ukrayna Cumhurbaşkanı’na ara sıra danışmanlık yapmaya hazır olduğunu vurgulamakla birlikte ekibinde yer almaya niyetli olmadığını da belirtti.

Zelenskiy’in rakiplerince kendisinin Kolomoyskıy ile bağlantı içerisinde bulunduğu iddia edilmişti. Ukrayna’nın mevcut Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko Zelenskiy’i “Kolomoyskıy’ın kuklası” olarak adlandırmıştı. Zelenskiy’in programının ve “Halkın Hizmetçisi” adlı dizisinin Kolomoyskıy’a ait olan 1+1 kanalında yayınlandığı ve Kolomoyskıy’ın eski avukatının Zelenskiy’in merkez teşkilatında çalıştığı da dile getirilmişti. Ancak Zelenskiy, Kolomoyskıy ile sadece iş alanında bağlantısının olduğunu söyleyip politik yaşamından hiçbir etkisinin olmadığını ileri sürmüştü.

Kolomoyskıy 30 Nisan 2019 tarihinde açıklanması planlanan seçim sonuçlarının resmi ilanından sonra Ukrayna’ya döneceğini duyurdu.

İGOR KOLOMOYSKIY KİMDİR?

İgor Kolomoyskıy, Ukrayna’nın en zengin insanlarından birisi olarak tanınıyor. 2014’teki Euormeydan olaylarından sonra Dnipro bölgesinin idari yönetimini üstlenerek kendisinin Donbas’taki Rus yanlısı gruplara karşı çıkan gönüllü birlikleri finanse ettiği iddia edilmişti. Rusya’nın Kremlin yanlısı medyası Kolomoyskıy’e yönelik sert eleştirilerde bulunmuş, Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin ise Kolomoyskıy’ın Rus iş adamı Roman Abramoviç’i dolandırdığını gerekçe göstererek ondan “hilekar” diye bahsetmişti.

Mart 2015 tarihinde Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Kolomoyskıy’ı görevinden azletti. Aralık 2016’da ise Ukrayna yönetimi Kolomoyskıy’ın iflasın eşiğine sürüklenmesi gerekçesiyle kendisine ait olan “Privatbank”ı devletleştirdi.

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turuna 3 gün kala Kıyiv (Kiev) mahkemesi “Privatbank”ın devletleştirilme kararını tekrar gözden geçirerek banka sahipliğini Kolomoyskıy’a geri verdi. Ancak Ukrayna yönetimi bu karara itiraz edeceğini açıkladı.