İrlanda Parlamentosu, Rusya'nın Ukrayna'da işlediği suçları soykırım olarak tanıdı

Güncel
qha muhabir
02 Haziran 2022, 15:57
qha muhabir
02 Haziran 2022, 15:57

İrlanda Parlamentosu, işgalci Rusya’nın Ukrayna’da soykırım fiilleri işlediğine ilişkin kararı kabul etti. İrlanda Parlamentosu üyesi Mark Daly, Rusya’nın Ukrayna’da soykırım yapıldığına ilişkin kararı onayladığını duyurdu.

İrlanda Parlamentosu üyesi Mark Daly, 01 Haziran 2022 tarihinde Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, Rusya Federasyonu’nun Ukrayna’yı yasa dışı işgalinin bir soykırım girişimi olduğunu belirterek, senatonun Rusya tarafından Ukrayna’da soykırım yapıldığına ilişkin kararı onayladığını ifade etti.

KARAR, RUS YÖNETİMİNİ SORUMLU TUTMAYA ÇAĞRIYOR

Karar, Rusya’nın Ukrayna’daki suçlarından Rus siyasi liderliğini sorumlu tutmaya, Rusya’ya yönelik yaptırımları güçlendirmeye ve Ukrayna halkına ve bölgelerine karşı Rus savaş makinesini finanse eden Rus enerjisi ithalatını sona erdirmek için çalışmaya çağırıyor.

RUSYA’NIN SUÇLARINI SOYKIRIM OLARAK TANIYAN ÜLKELER

Ukrayna Parlamentosu, 14 Nisan 2022’de Rusya Federasyonu’nun Ukrayna’da soykırım işlediğine ilişkin kararı kabul etmişti. Estonya, Letonya, Kanada, Polonya, Litvanya ve Çek Cumhuriyeti parlamentoları da Rusya’nın işlediği suçları Ukrayna halkına karşı soykırım olarak tanımıştı.