İrlanda'da Kırım’daki insan hakları ihlallerine dikkat çeken etkinlik

06 Şubat 2020, 12:01

İrlanda’da Kırım Tatar Kaynak Merkezi ve Estonya İnsan Hakları Enstitüsü tarafından Kırım Tatarlarının tarihi konusunda bir sergi etkinliği düzenlendi. 

Ayrıca, söz konusu sergide, işgalden sonra yarımadada alıkonulan siyasi tutsaklar, kayıplar ve öldüren insanların portreleri sergilendi. İrlanda’daki Ukraynalılar Derneği tarafından düzenlenen etkinliğe 400’den fazla kişinin katıldığı öğrenildi.

İrlanda’da yaşayan Ukrayna, Gürcistan, Litvanya ve Polonya derneklerinin temsilcileri de etkinliğe yoğun ilgi gösterdi. Ayrıca, Ukrayna İşgal Edilen Bölgelerden ve İç Mültecilerden Sorumlu Bakan Yardımcısı Oleksandr Tereşçenko, Ukrayna’nın Dublin Büyükelçisi Vekili Olena Şaloput, İrlandalı politikacılar ve konuya ilgi duyan pek çok isim katıldı.

Kırım Tatar Kaynak Merkezi Başkanı Eskender Bariyev, etkinlikle ilgili sosyal medya üzerinden açıklamalarda bulunarak, “Etkinlik çerçevesinde ‘Kırım Tatarları’ adlı sergi düzenlendi. Sergimiz, Kırım Tatarlarının tarihini sergiliyordu. Bu sergi, Kırım Tatar Kaynak Merkezi ve Estonya insan hakları Enstitüsü tarafından hazırlanmıştır. Etkinlik katılımcılarına, Kırım Tatar siyasi tutsakların çocuklarının yazdığı hikayeler ve broşürler dağıtıldı.” ifadelerini kullandı.

Zarema Bariyeva da, işgal altındaki Kırım’da yaşanan insan hakları ihlallerini ve siyasi tutsakların çocuklarının durumunu dile getirdi. Ve Kırım konusuna ilgi duyarak kendilerini dinlemeye gelen ve sergiyi gezen herkese teşekkür etti.

Ayrıca, etkinlik çerçevesinde, İrlanda’daki Ukraynalılar Birliği tarafından Kremlin’in siyasi mahkumlarının ailelerini desteklemek için bağış toplama kampanyası düzenlendi.

Eskender Bariyev
İrlanda
Kırım
Kırım Tatar Kaynak Merkezi
Bunlara da bakın: