Irkçı Yunan milletvekilinden Batı Trakya Türklerine hakaret!

Güncel
Oğuzhan Batur
22 Temmuz 2019, 16:02
Oğuzhan Batur
22 Temmuz 2019, 16:02

Türkiye ve Türk azınlığı karşıtı tavrıyla bilinen Rodop (Gümülcine) ili Yeni Demokrasi Partisi (YDP) Milletvekili Evripidis Stilyanidis yine Türklere yönelik ırkçı ifadeler kullandı.

Millet Gazetesi’nin haberine göre Milletvekili Evripidis Stilyanidis, Trakya’daki en önemli sorunun bölgenin demografik açıdan zayıflaması ve Müslüman Türkler ile Hristiyanlar arasındaki nüfus dengesinin bozulması olduğunu iddia etti.

Stilyanidis, özellikle Rodop ve İskeçe illerindeki nüfus dengesinin değişmesinin, komşuların bölgeye meşru olmayan müdahaleleri konusunda iştahlarını kabarttığını savundu. Stilyanidis, sözkonusu durumun temel nedenleri olarak ekonomik kriz nedeniyle dinamik nüfusun göç etmesi, geri kalmışlık ve işsizliği gösterdi.

BATI TRAKYA’DA YUNAN KORKUSU

Evripidis Stilyanidis, Trakya’daki sorunların yoğun bir şekilde “milli bir boyuta” sahip olduğunu belirterek, bölgenin güney Avrupa’nın enerji koridoru ve Avrupa Birliği’nin doğu sınırı olarak Yunanistan açısından jeopolitik önemi olduğunu dile getirdi.

Doğu Akdeniz’deki olaylarla ilgili soruyu da yanıtlayan Stilyanidis, Türkiye’nin her hareketinin Trakya’da şok dalgası yarattığını ve benzer durumların geçmişte yaşandığını ifade etti. İki ülke arasındaki güvensizlik ortamının, bölgedeki nüfus üzerinde olumsuz etki yarattığını ve bölgeyi izole ettiğini kaydetti.