İrina Vereşçuk, işgal altındaki bölgelerdeki öğretmenleri işgalcilerle işbirliği yapmamaya çağırdı

Diaspora
Manas
03 Haziran 2022, 04:30
Manas
03 Haziran 2022, 04:30

Ukrayna Başbakan Yardımcısı, Geçici İşgal Altındaki Toprakların Yeniden Entegrasyonu Bakanı İrına Vereşçuk, işgal altındaki bölgelerdeki öğretmenleri işgalcilerle işbirliği yapmamaya çağırdı. Vereşçuk, “Artık medeniyet ve vahşet arasında bir demir perde iniyor ve işgalci Rus birlikleri tarafından işgal edilen bölgelerdeki yaşayan vatandaşlarımız “perdenin hangi tarafında olmak istediklerine” kendileri karar veriyor. Dikkatli olalım!” dedi.

Ukrayna Başbakan Yardımcısı, Geçici İşgal Altındaki Toprakların Yeniden Entegrasyonu Bakanı İrına Vereşçuk, 2 Haziran 2022 tarihinde, Telegram’dan yaptığı açıklamada, Ukrayna ile yeniden birleşene kadar geçici olarak işgal edilen topraklarda normal bir hayat henüz olmayacağını bildirdi. Ayrıca, Rus ordusu tarafından işgal edilen toprakların, çatışmaların yoğun olduğu bir savaş alanı olduğunu vurguladı.

İrina Vereşçuk: «VİETda biñlerce vatandaşlar, RFnıñ areketleri sebebinden  qanunlı pensiyalarını ve içtimaiy ödevlerini ğayıp ete bilirler» |  Ukrainanıñ vaqtınca işğal etilgen topraqlarınıñ reintegratsiya meseleleri  nazirligi

VEREŞÇUK: EĞİTİM KURUMLARININ MENSUPLARI İŞGALCİLERLE İŞBİRLİĞİ YAPMAYIN!

Ukrayna Başbakan Yardımcısı, Geçici İşgal Altındaki Toprakların Yeniden Entegrasyonu Bakanı İrına Vereşçuk, okul öğretmenlerine seslenerek, “Eylül ayında çocukların gittiği okul, hem çocukların hem de ebeveynlerin kaderini tam anlamıyla değiştirebilecek bir durumla karşı karşıyayız. Eğitimcilere, özellikle de gençlere gelince, yanlış bir karar artık profesyonel yaşamı sonsuza kadar mahvedebilir. Bundan ötürü, işgal altındaki bölgelerdeki tüm seviyelerdeki eğitim kurumlarının öğretmenlerine sesleniyorum: İşgalciler için çalışmayın! Onlarla işbirliği yapmayın! Sadece ve sadece Ukrayna hükümetinin kontrol altına aldığı bölgeye gidin.” diye uyarıda bulundu.

12 sene zorunlu eğitim, İngilizce dersler... Ukrayna'da eğitim sistemi  değişiyor - Ukrayna'dan Haberler Ukrayna'dan Haberle

Ayrıca Ukrayna Başbakan Yardımcısı, İrına Vereşçuk ebeveynlere, çocuklarının işgalci eğitim kurumlarına göndermemeye çağırarak, “Ukrayna Silahlı Kuvvetleri tarafından kontrol altında olan bölgeye taşının. Zor olduğunu biliyoruz ve farkındayız. Kendi eviniz, kendi işiniz ve arkadaşlarınız olmadan çok zor olduğunu anlıyoruz. Ama gelecek burada ve bizimle! İşgalcilerle birlikte değil. Biraz sabır etmenin sonucunda selamete kavuşacağız. Ve her şey yoluna girecek. Bunu da atlatacağız. Çocuklar daha sonra minnettar olacak.” ifadesini kullandı.