İrina Friz: İnsanlar "Teslime Hayır" demek için toplandı

07 Ekim 2019, 12:37

Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’in merkez meydanında 6 Ekim 2019 günü düzenlenen “Teslime Hayır” eylemine katılan “Avrupa Dayanışması” milletvekili İrina Friz, eylemlerin çıkış noktası olan Donbas konusuyla ilgili kritik açıklamalarda bulundu.

Donbas’taki sınır hattındaki birliklerin tek taraflı geri çekilmesinin, Ukrayna’nın topraklarının kaybedilmesine yol açabileceğini ifade eden Friz, yeni hükumetin bu hamleyle stratejik ve taktik bir hata yaptığını ve “düşüncesiz bir davranış” sergilediğini kaydetti.

“İNSANLAR ‘TESLİME HAYIR’ DEMEK İÇİN TOPLANDI”

Partisinin basın servisinin aktardığına göre Friz, “Buradaki vatandaşların ne konuştuğunu anlatmak istiyorum. Harkiv bölgesindeki gönüllüler, Zolotoye köyü sakinlerinin Ukraynalı askerler köyden çekildikten sonra köyde kalmak istemediklerini aktardı… Temas hattında yaşayan sakinler, bunu anlıyor ve işgale karşı çıkıyor. Ama yetkililer, bunu anlayamıyor. Ordumuzun neden tek taraflı geri çekilmesi konusunda ısrar ettiklerini ben anlayamıyorum. Bu, yeni hükumetin hem stratejik olarak hem de taktik olarak düşüncesiz bir davranış biçimi. Hükumetimiz, bu şekilde topraklarımızı onlara iade ettiğimizi anlamalı. Bu yüzden, bugün Ukrayna’nın neredeyse bütün şehirlerinde insanlar ‘Teslime Hayır’ demek için toplandı. Askerlerimizin hayatı, askerlerimiz tarafından terk edilen topraklarda yaşamak istemeyen vatandaşlarımızın hayatları pahasına barış istemiyoruz” dedi.

Ayrıca, Ukrayna milletvekili Friz, toplumun, yetkililerin eylemlerini desteklemediğini ve bunun direnişe dönüşebileceğini vurguladı.

“NE ORDU NE DE SİVİLLER HÜKUMETİ DESTEKLEMEMEKTEDİR”

Milletvekili, “Ne ordu ne de siviller, hükumetin eylemlerini desteklememektedir. Bu hükumetin faaliyetlerine karşı direniş gösterilmesine yol açabilir. Savaşın ne olduğunu anlayan, arkadaşlarını, kardeşlerini, akrabalarını kaybeden, Ukrayna’nın 6 yıl boyunca bağımsızlığı için ödediği bedeli bilen, kim olduğunu anlayan vatandaşların fikrini duyma ve tartma gereğini dile getiriyoruz. Ukrayna’nın özgür, bağımsız ve egemen bir ülke olması için, bağımsızlığımız için savaşacağız” ifadelerini kullandı.

“STEİNMEİER FORMÜLÜ” PROTESTOLARI

Bilindiği gibi 2 Ekim 2019 tarihinde Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy, Minsk’teki Üçlü Temas Grubundaki, Ukrayna heyetinin “Steinmeier formülü” metni üzerinde anlaşmaya vardığını bildirmişti. Steinmeier Formülü konusunda anlaşmaya varılması, Ukrayna’da büyük tepkilere yol açtı.

DONBAS İÇİN “STEİNMEİER FORMÜLÜ”

Dönemin Almanya Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier, 2015 yılı sonunda Minsk anlaşmalarını uygulamak için bir çözüm önerdi. Steinmeier Formülü, Minsk Anlaşmalarının bir dizi maddesinin paralel bir şekilde yerine getirilmesini öngörüyor. Söz konusu “formüle” göre; Ukrayna’nın ilk önce Donbas’taki seçimlerle ilgili yasayı yürürlüğe sokması ve ancak bundan sonra tarafların askeri güçlerini geri çekmeye başlaması gerekiyor. Daha sonraki adım ise, Donbas’ta seçimlerin düzenlenmesi olacak. Seçimler, AGİT taraftan da kabul edildikten sonra Ukrayna’nın Donbas’a özel statü vermesi, daha sonra da yasa dışı silahlı güçlerin bölgeden tamamen çekilmesiyle ilgili maddenin yerine getirilip bölgenin Ukrayna’nın kontrolü altına dönmesi öngörülüyor.

Kremlin yönetimi, “formülün” kabul edilmesi konusunda uzun süredir ısrar ediyordu. Rusya, bu şart yerine getirilmeden Volodımır Zelenskiy ile Vladimir Putin’in Normandiya Formatı çerçevesinde görüşmesinin mümkün olamayacağını ileri sürüyordu.

UKRAYNA’NIN TUTUMU

Ukrayna ise, ilk önce Donbas bölgesindeki Rus-Ukrayna sınırının Ukrayna kontrolü altına alınması gerektiğini ancak bundan sonra seçimlerin düzenlenebileceğini savunuyor.

gösteri
irina friz
Ukrayna
Bunlara da bakın: