İranlı yönetmenden uçak tepkisi: Uluslararası Film Festivalinden çekildi

12 Ocak 2020, 17:32

İranlı yönetmen Mesud Kimyai, Ukrayna Havayollarına ait uçağın İran hava savunma sistemi tarafından düşürülmesi ve 3 gün sonra “yanlışlıkla düşürüldüğü” şeklinde açıklama yapılmasına tepki gösterdi ve Uluslararası Fecr Film Festivali’nden çekildiğini açıkladı.

Ünlü yönetmen, senarist ve film yapımcısı Kimyai, Cinema Daily Twitter hesabından yaptığı açıklama ile başkent Tahran’da düzenlenen 38’inci Uluslararası Fecr Film Festivali’nde gösterime sunulması planlanan yönetmenliğini yaptığı “Kan Oldu” filmini festivalden çektiğini duyurdu.

TAZİYE SUNMAK İÇİN FİLMİN GÖSTERİMİNİ İSTEMEDİ

Kimyai açıklamasında, “Halkımız bugünlerde çok zor günler geçiriyor. Ben her zaman halkımla birlikte oldum. Taziyelerimi sunmak için filmimin Fecr Film Festivali’nde gösterime sunulmasını istemiyorum. O uçaktaki insanlar yolcuydu.” dedi.

Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’e gitmek üzere Tahran Uluslararası İmam Humeyni Havalimanı’ndan havalanan Boeing 737 tipi yolcu uçağı, 8 Ocak 2020 Çarşamba sabahı kalkıştan kısa süre sonra düşmüş, uçakta bulunan 176 kişi hayatını kaybetmişti.

Tahran yönetimi, başlarda uçağın İran ordusu tarafından füzeyle vurulduğu iddialarına karşı çıkarken olaydan 3 gün sonra, yolcu uçağının “cruise (seyir) füzesi” olarak algılandığını ve kısa menzilli füze ile “yanlışlıkla” vurulduğunu itiraf etmişti.

İran
İran sineması
Mesud Kimyai
Ukrayna
ukrayna uçağı
Uluslararası Fecr Film Festivali
Bunlara da bakın: