İranlı Komutan Kasım Süleymani, Trump'ın talimatı ile öldürüldü

03 Ocak 2020, 12:30

İran Devrim Muhafızları Ordusu’na (DMO) bağlı Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani ABD Başkanı Donald Trump’ın talimatı üzerine gerçekleştirilen bir operasyonla öldürüldü.

Pentagon’dan yapılan yazılı açıklamada, “ABD ordusu, Başkan’ın talimatı ile, ABD tarafından yabancı terör örgütü olarak tanınan İran Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü’nün Komutanı Kasım Süleymani’yi öldürerek (bölgedeki) ABD personelini korumak için kararlı ve savunma amaçlı bir adım atmıştır.” ifadeleri kullanıldı.

Amerikalı yetkililer, Irak’ta bulunan tüm Amerikalı vatandaşların İran’ı derhal terk etmeleri çağrısında bulundu.

İRAN DEVRİM MUHAFIZLARI GÜCÜ KOMUTANI GENERAL KASIM SÜLEYMANİ

Süleymani ve Kudüs Gücü’nün, yüzlerce Amerikalının öldürülmesinden sorumlu olduğu ifade edilen açıklamada, “General Süleymani aktif olarak Irak ve bölgedeki Amerikan diplomat ve askerlerine yönelik saldırı planı yapıyordu.” ifadeleri dikkat çekti. Açıklamada, ayrıca şunlar yer aldı:


“Süleymani Irak ve Amerikan vatandaşlarının ölmesine ve yaralanmasına yol açan 27 Aralık’taki saldırı dahil son birkaç ay boyunca Irak’taki koalisyon üslerine düzenlenen saldırıları azmettirmişti. General Süleymani, bu hafta ABD’nin Bağdat’taki Büyükelçiliğine yönelik saldırıları da onaylamıştı. Bu saldırı İran’ın gelecekteki saldırılarını caydırma amacıyla düzenlendi. ABD, dünyadaki vatandaşlarımızı ve menfaatlerimizi korumak için gerekli tüm adımları atacaktır.”

Florida’da tatilde bulunan ABD Başkanı Trump ise Süleymani’nin öldürülmesine ilişkin herhangi bir açıklama yapmamakla birlikte Twitter hesabından Amerikan bayrağını paylaştı.

SALDIRIDA 7 KİŞİ ÖLDÜRÜLDÜ

Iraklı üst düzey yetkililer ise saldırıda Süleymani’nin yanı sıra Irak’taki Şii milis grubu Haşdi Şabi’nin Komutan Yardımcısı Mehdi el-Mühendis ve örgütün havalimanı protokol görevlisi Muhammed Rıza dahil 7 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi. Iraklı yetkililer tarafından el-Mühendis’in Bağdat Havaalanına Süleymani’yi karşılamak için bir konvoyla geldiğini ve saldırının ise havaalanının kargo kısmına İranlı komutanın karşılandığı yerde yapıldığını kaydedildi. İsimlerinin açıklanmasını istemeyen yetkililer, Süleymani’nin cesedinin paramparça olduğunu ancak İranlı generalin yüzüğünden tespit edildiğini bildirdi.

İRAN LİDERİ HAMANEY: SUÇLULARI ACI BİR İNTİKAM BEKLİYOR

İran lideri Ali Hamaney, Kasım Süleymani’nin ABD saldırısında öldürülmesine ilişkin yaptığı açıklamada, “Suçluları acı bir intikam bekliyor” dedi. Hamaney ayrıca Süleymani için İran’da üç günlük ulusal yas ilan etti. İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif de suikaste ilişkin, “ABD, haydutça maceracılığının tüm sonuçlarından sorumlu olacaktır.” uyarısında bulundu.Zarif, Kasım Süleymani’nin DEAŞ, El Kaide ve Nusra gibi bölgedeki terör örgütleri ile mücadelenin en etkin güçlerinden olduğunu ifade ederek ABD’nin eylemini “uluslararası terörizm” diye niteledi. Zarif, İranlı generale yönelik suikasti “çok tehlikeli ve aptalca” olarak yorumlarken “ABD, haydutça maceracılığının tüm sonuçlarından sorumlu olacaktır.” diye konuştu.Bunlara da bakın: