İran uranyum zenginleştirme sınırını deldi

Güncel
_QHA Ankara
01 Temmuz 2019, 22:21
_QHA Ankara
01 Temmuz 2019, 22:21

İran ile ABD arasında yaşanan uranyum zenginleştirilmesi konusunda yeni aşamaya geçildi. İran, ABD’nin yaptırımlarına karşı uluslararası anlaşmaların ön gördüğü 300 kilogramın üzerinde uranyum zenginleştirilmesi sınırını deldi.

Tahran yönetiminin uranyumun zenginleştirilmesinde nükleer anlaşma çerçevesinde belirlenen 300 kilogramlık sınırın üzerine çıktığı bildirildi.

İranlı bir yetkili, “Geçtiğimiz Çarşamba günü Uluslararası Atom ve Enerji Kurumu tarafından yapılan son incelemede, uranyum seviyesinin üstüne çıkıldığı tespit edildi” ifadesini kullandı.

İRAN, SINIRA UYMAYACAKLARINI AÇIKLAMIŞTI

Alınan kararın nükleer anlaşmanın 36 ve 26’ncı maddelerine uygun olduğunun altı çizilirken, diğer yandan İran Milli Güvenlik Kurulu, ABD’nin yaptırımlarına karşılık olarak nükleer anlaşmada yer alan uranyumun zenginleştirilmesi ve ağırlaştırılmış su depolamasında belirlenen sınıra uymayacaklarını duyurmuştu. 

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ise AB ülkelerine 60 gün süre tanıyarak, bu sürenin ardından taahhütlerin askıya alınmasında ikinci aşamaya geçeceklerini açıklamıştı.