İran, Ukrayna uçağının düşürülmesiyle ilgili Kıyiv'e rapor sundu

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
28 Aralık 2020, 19:26
Ayyıldız Huri Kaptan
28 Aralık 2020, 19:26

İran, Tahran’da düşürülen Ukrayna Uluslararası Havayollarına ait Boeing 737 uçağının düşürülmesi hakkında, Ukrayna’ya rapor gönderdi. Rapora ilişkin açıklama, İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Said Hatipzade’den geldi.

İran’ın 8 Ocak 2020 tarihinde, Tahran yakınlarındaki İran Humeyni Havalimanından havalanırken iki kez füzeyle vurduğu Ukrayna uçağına ilişkin yeni gelişme kaydedildi. İran, PS752 uçuş numaralı Ukrayna uçağının düşürülmesine ilişkin Kıyiv’e bir rapor gönderdiğini bildirdi. İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Said Hatipzade’den (Saeed Khatibzadeh), bugün yaptığı açıklamada,“(İran) Sivil Havacılık Örgütü bir rapor hazırladı ve açıklandığı gün (21 Aralık) Ukrayna’ya ve diğer taraflara çevrimiçi olarak sundu.” ifadelerini kaydetti.

KULEBA RAPOR BEKLENDİĞİNİ AÇIKLAMIŞTI

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba (Dmitry Kuleba), daha önce 11’i Ukraynalı olmak üzere 177 kişinin hayatını kaybettiği kazaya ilişkin İran’dan, bir rapor beklediğini bildirmişti.

UÇAKTAKİ 176 KİŞİDEN KURTULAN OLMAMIŞTI

Ukrayna Hava Yollarına ait “Boeing 737” tipi yolcu uçağı, 8 Ocak sabahı Kıyiv’e gitmek üzere Tahran Uluslararası İmam Humeyni Havalimanından havalandıktan kısa süre sonra düşmüş, uçaktaki 176 kişiden kimse kurtulamamıştı.

YANLIŞLIKLA DÜŞÜRÜLDÜĞÜ SAVUNULDU

İran Genelkurmay Başkanlığı, Ukrayna uçağının “hassas askeri bir noktanın” üzerinden geçerken, “insani hata” sonucu hava savunma sistemi tarafından fırlatılan 2 füzeyle yanlışlıkla düşürüldüğünü savunmuştu.

İNSANİ HATA SONUCU

İran Sivil Havacılık Kurumunun yayımladığı raporda ise uçağın düşürülmesinin, “görevi ihmal ve iletişim sorunu kaynaklı” insan hatasından kaynaklandığını yönünde idi.

DÜŞMAN UÇAĞI OLARAK ALGILANMIŞ

Raporda, “Savunma sisteminin yerinin değiştirilmesi sonrası sistemde ‘kuzey yönü’ tanımlamasının yapılmasının ihmal edilmesi nedeniyle yolcu uçağı, düşman uçağı olarak algılanmıştır.” denildi.