İran'ın düşürdüğü Ukrayna yolcu uçağında ölenlerden 127'si şehit sayıldı

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
03 Ocak 2021, 20:09
Ayyıldız Huri Kaptan
03 Ocak 2021, 20:09

İran tarafından Ukrayna Uluslararası Havayollarına ait uçağın düşürülmesinin nedenlerine ilişkin süren rapor tartışmalarının ardından İran’dan flaş bir açıklama daha geldi. İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Evhadi, Ukrayna yolcu uçağında hayatını kaybedenlerden 127’sinin “şehit” sayıldığını açıkladı.

İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve Şehit ile Gaziler Vakfı Başkanı Said Evhadi, İran’ın 8 Ocak 2020’de düşürdüğü ve kurtulanın olmadığı Ukrayna Hava Yollarına ait “Boeing 737” tipi yolcu uçağındaki hayatını kaybedenlerden 127’sinin “şehit” sayıldığını söyledi. AA’da bugün yer alan haber göre İran Radyo ve Televizyon Kurumuna bağlı Genç Gazeteciler Cemiyeti Haber Ajansı (YJC) İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve Şehit ile Gaziler Vakfı Başkanı Said Evhadi’nin “Uçaktaki 148 (İranlı) kişiden bugüne kadar 127’si şehit sayıldı.” ifadelerine yer verdi.

Evhadi ayrıca uçak kazasının birinci yılında hayatını kaybedenler için Tahran, Meşhed ve İsfahan’da anma törenleri düzenleneceğini bildirdi.

UÇAKTAKİ 176 KİŞİDEN KURTULAN OLMAMIŞTI

Ukrayna Hava Yollarına ait “Boeing 737” tipi yolcu uçağı, 8 Ocak sabahı Kıyiv’e gitmek üzere Tahran Uluslararası İmam Humeyni Havalimanından havalandıktan kısa süre sonra düşmüş, uçaktaki 176 kişiden kimse kurtulamamıştı.

YANLIŞLIKLA DÜŞÜRÜLDÜĞÜ SAVUNULDU

İranlı yetkililer önce uçağın vurulduğu iddialarını kabul etmedi ancak daha sonra İran Genelkurmay Başkanlığı, Ukrayna uçağının hassas askeri bir noktanın üzerinden geçerken, insani hata sonucu hava savunma sistemi tarafından fırlatılan 2 füzeyle yanlışlıkla düşürüldüğünü savunmuştu.

İNSANİ HATA SONUCU

İran Sivil Havacılık Kurumunun yayımladığı raporda ise uçağın düşürülmesinin, görevi ihmal ve iletişim sorunu kaynaklı insan hatasından kaynaklandığı yönünde idi.

“DÜŞMAN UÇAĞI OLARAK ALGILANDI” AÇIKLAMASI

Raporda, “Savunma sisteminin yerinin değiştirilmesi sonrası sistemde kuzey yönü tanımlamasının yapılmasının ihmal edilmesi nedeniyle yolcu uçağı, düşman uçağı olarak algılanmıştır.” denildi.

İran Devrim Muhafızları Ordusu, uçağın düşürülmesinden birkaç saat önce İranlı General Kasım Süleymani’nin öldürülmesine misilleme olarak ABD’nin Irak’taki üslerine füze saldırıları düzenlemişti.