İran'ın Azerbaycan ziyareti hazımsızlığı dinmiyor: Erdoğan İran'da Don Kişot'a benzetildi!

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
12 Aralık 2020, 14:39
Ayyıldız Huri Kaptan
12 Aralık 2020, 14:39

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Azerbaycan ziyaretinden duyduğu rahatsızlığı ardı ardına belli eden İran’dan seviyesiz bir saldırı daha geldi. İran’daki Sazendegi gazetesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Don Kişot’a benzetilmiş bir karikatüre yer vererek “Osmanlı halifesinin kuruntuları” ifadesiyle manşetine taşıdı.

Erdoğan’ın Azerbaycan ziyareti İran’da hazımsızlık yaratarak İran’ı karıştırmaya devam ediyor. Reformistlere yakınlığıyla bilinen İran’daki Sazendegi gazetesi bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Don Kişot’a benzetilmiş bir karikatürüne yer vererek “Osmanlı halifesinin kuruntuları” ifadesiyle manşetine taşıdı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Karabağ Zaferi’nin ardından düzenlenen Zafer Geçidi Töreni’ndeki konuşmasında “Topraktan pay olmaz” adlı şiiri okumuş ve bu ziyarete karşı hali hazırda hazımsızlık yaşayan İran, dün Erdoğan’ın şiirini hakaret kabul ederek haddi aşan ifadelere kullanarak tepki göstermişti. İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif’in resmi Twitter hesabından gösterdiği tepkinin ardından Türkiye’nin Tahran Büyükelçisi Derya Örs de İran Dışişleri Bakanlığına çağrılarak notaya maruz kalmıştı. İran’ın bu tutumuna tepki gösteren Türkiye’de İran’ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Ferazmend’i Dışişleri Bakanlığına çağırarak karşılık vermişti. İran yanlısı hesapların sosyal medyada kışkırtıcı ve aşağılayıcı paylaşımlar yaptığı görüldü. İran’ın hazımsızlığı sadece bunlar da sınırlı kalmadı ve bugün ise İran’daki Sazendegi gazetesi Erdoğan’ı Don Kişot’a benzetilmiş bir karikatürle “Osmanlı halifesinin kuruntuları” ifadesiyle manşet yaptı.