İran ekonomisinde sarsıntı: ABD yaptırımlarının etkisi

Güncel
_QHA Ankara
07 Mayıs 2019, 22:25
_QHA Ankara
07 Mayıs 2019, 22:25

ABD’nin İran’a karşı uyguladığı yeni yaptırımlar, ülke ekonomisinde derinden hissedilmeye başlarken, petrol ihracatında yüzde 50’ye yakın bir düşüş olduğu açıklandı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın, Kapsamlı Ortak Eylem Planı (KOEP) olarak adlandırılan nükleer anlaşmadan çekilme kararının ardından açıkladığı İran’a yönelik ambargolar 7 Ağustos 2018 ve 5 Kasım 2018 tarihlerinde olmak üzere iki aşamayla devreye girdi.

ABD, ilk aşama yaptırımlarla İran’ın dolar, altın ve değerli madenlere erişimini yasaklarken, bu ülkenin çelik, kömür, alüminyum ticareti ile otomotiv ve sivil havacılık sektörlerini de hedef aldı. 5 Kasım 2018’de getirilen ikinci aşama yaptırımlar ise doğrudan Tahran’ın petrol ve enerji ticaretini hedef aldı.

PETROL İHRACATI 1 MİLYON VARİL DÜŞTÜ

Washington, ambargonun hayata geçmesinden birkaç gün sonra İran’dan petrol ithal eden Türkiye, Çin, Japonya, Güney Kore, Tayvan, Hindistan, İtalya ve Yunanistan’ı 6 ay süreyle petrol yaptırımlarından muaf tuttu. Bu süre içerisinde İran petrolünün küresel pazara akışı devam etse de günlük petrol ihracatı 1 milyon varil düştü.

ABD 8 ÜLKEYİ TEHDİT ETMİŞTİ

Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 8 ülkeye tanınan 6 aylık muafiyet uzatılmadı ve ABD, 2 Mayıs’tan itibaren Tahran’dan petrol sevkiyatına devam eden ülkeleri ve şirketleri yaptırım uygulamakla tehdit etti.