İran, düşürülen Boeing'in kara kutularını vermeyi reddediyor

15 Şubat 2020, 17:00

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif düşürülen, Ukrayna Uluslararası Havayollarına ait 737 tipi Boeing’in “kara kutularını” kendileri çözemese de kimseye vermeyi düşünmediklerini bildirdi.

NBC ajansının aktardığına göre Zarif, İran’ın ABD veya diğer Batı ülkelerinin temsilcilerinin sahip olduğu yazılım, kablo ve özel bilgi eksikliği nedeniyle bilgileri çözemeyeceğini itiraf etti. Ancak Zarif’e göre uçak kazasını soruşturmasını uluslararası standartlara uygun şekilde İran’ın kendisinin de yapabileceğini, bu nedenle başka ülkelerin karışmasına gerek olmadığını söyledi.

Muhammed Cevad Zarif, “Yardım istedik. ABD neden bize yardım etmedi? Bu insani bir sorundur. Neden bize yazılımı vermediler? Neden deneyimlerini paylaşmadılar? Kara kutuları herkesten daha çok merak ediyoruz ve gerçeğe de ulaşmayı çok istiyoruz.” diye konuştu

Cevad Zarif’e göre şu an “kara kutularla” herhangi bir çalışma yapılmıyor ve tüm ilgili tarafların yardımı olmadan da yapılmayacağı belirtiliyor.

KANADA DIŞİŞLERİ BAKANINDAN ÇAĞRI

Kanada Dışişleri Bakanı Francois-Philippe Champagne, kara kutuların Ukrayna’ya ait olduğunu düşündüklerini, bu nedenle incelenmesi için derhal Ukrayna’ya aktarılması gerektiğini söyledi.

Münih’teki güvenlik konferansında Kanada Dışişleri Bakanı Francois-Philippe Champagne, “Kara kutuların Ukrayna’ya ait uçağın bir parçasıdır. Ukrayna Uluslararası Havayolları yönetimiyle konuştum. Kutuların transferinin ve en kısa zamanda analizinin yapılması üzerine görüştük. Bu iş şeffaflık gerektirir” diye konuştu.

düşürülen uçak
İran
kara kutu
ukrayna uçağı