İran'dan Traktör Tebriz'e ''Türkiye'ye destek" yaptırımı!

04 Kasım 2019, 13:59

İran meclisinin Kürt milletvekilleri, İran Spor ve Gençlik Bakanı Sultanifer’e uyarı mektubu yazarak, 1 Kasım 2019 Cuma günü Traktör Tebriz (Az: Traxtor Tebriz, İng: Tractor FC Tabriz) – İstiklal arasında oynanan maç sırasında Türkiye destekli sloganlar atılması ve Türkiye bayraklarının açılmasından dolayı, Traktör takımı ve taraftarlarının ceza almasını istedi.

İRAN’DA 7 FUTBOL TARAFTARINA GÖZALTI

İran İçişleri Bakan Yardımcısı Zülfikari, Tebriz’de cuma günü oynanan Traktör-İstiklal futbol maçı sonrasında 7 kişinin gözaltına alındığını söyledi. Söz konusu maçta “futbol dışı atılan bazı sloganlarla” ilgili soruyu Zülfikari, “Şu ana kadar futbola uymayan davranışlarda bulunan sadece 7 kişi gözaltına alındı ki söz konusu davranışta bulunanların sayısı çok azdı.” şeklinde cevapladı. Yargı ve istihbarat birimlerinin pankart açan 3-4 kişinin peşinde olduğunu dile getiren Zülfikari, pankartın içeriği ve gözaltına alınan taraftarların hangi takımı desteklediği ve sloganları hakkında bilgi vermedi.

BARIŞ PINARI HAREKATI’NA DESTEK VERMİŞLERDİ

İran’da en çok Türk taraftara sahip olan Traktör Tebriz ile ülkenin önde gelen futbol takımlarından İstiklal’in cuma günü karşı karşıya geldiği derbi maçında bazı Traktör taraftarları, Türkiye lehine sloganlar atıp Barış Pınarı Harekatı’na destek vermek için asker selamı vermişti. Bazı taraftarların da rejim aleyhtarı pankart açıp sloganlar attığı iddia edilmişti.

Traxtor
Türkiye
Bunlara da bakın: