İran'dan "düşen uçağın füzeyle vurulduğu" iddialarına yalanlama

10 Ocak 2020, 17:37

İran Hükumet Sözcüsü Ali Rebii, Ukrayna Havayolları’na ait yolcu uçağının füzeyle vurulduğuna ilişkin iddiaların Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) algı operasyonu olduğunu öne sürdü.

İran Hükumet Sözcüsü Rebii, yaptığı yazılı açıklamada İran Sivil Havacılık Kurumunun, Uluslararası Sivil Havacılık Örgütünün (ICAO) kararlarına göre, kaza inceleme komisyonu kurduğunu ve olayı şeffaf, dikkatli ve süratli bir şekilde incelediğini belirtti.

Rebii, Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin talimatıyla teknik incelemelerin düzenli ve süratli bir şekilde yapıldığını ve tamamlandığında ilan edileceğini ifade ederek, ABD’den gelen açıklamayla ilgili olarak ise, “ABD, tamamen alışık olduğumuz algı operasyonunun bir parçası olarak Pentagon’dan adını vermek istemeyen bir yetkilinin ağzından uçağın isabet eden 2 füze nedeniyle düştüğü yönündeki haberi basına yaydı. Bu iddianın gelecekte gerçekten uzak ve yalan olduğu ortaya çıkacağı için, kimse sorumluluğu üstüne almayacak.” dedi.

ABD’yi yalan üretmek ve algı operasyonu yapmakla suçlayan Rebii, “ABD hükümetinin ve bilerek ya da bilmeyerek onunla birlikte hareket edenlerin yürüttüğü algı operasyonu acılı ailelerin yarasına tuz basmaktadır. ABD, bu algı operasyonunda hedefine ulaşmak için olayda hayatını kaybedenlerin ailelerini de kurban seçiyor.” diye konuştu.

İran Dışişleri Bakanı Abbas Musevi de tepki göstererek, ilgili ülkelerin çalışmalara katılmasını memnuniyetle karşılayacaklarını belirterek, Kanada Başbakanı Justin Trudeau ve bu konuda elinde belge bulunan tüm devletlerden ellerindeki bilgileri inceleme komisyonuna ulaştırmalarını istedi.