İran'da Ukrayna uçağının düşürülmesini kaydeden kişinin gözaltına alındığı iddiası

15 Ocak 2020, 15:25

İran’da bir kişinin Ukrayna uçağının İran savunma sistemi tarafından füzeyle vurulma anını görüntülediği gerekçesiyle gözaltına alındığı öne sürüldü.

Nabaapress haber sitesine göre, uçağın vurulma anını kaydeden ve söz konusu görüntüleri Suudi Arabistan destekli bir televizyon kanalına gönderen kişi, emniyet güçleri tarafından gözaltına alındı.

İran Yargı Erki Sözcüsü Gulam Hüseyin İsmaili, Tahran’da düzenlediği basın toplantısında, “Ukrayna uçağının düşürülmesiyle ilgili birkaç kişi gözaltına alındı. Bağlantılı kişilerle ilgili inceleme ve araştırma devam ediyor.” ifadelerini kullanmıştı.

DÜŞÜRÜLEN UÇAKTA 176 KİŞİ HAYATINI KAYBETMİŞTİ:İRAN’DAN 3 GÜN SONRA İTİRAF GELDİ

Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’e gitmek üzere Tahran Uluslararası İmam Humeyni Havalimanı’ndan havalanan Boeing 737 tipi yolcu uçağı, 8 Ocak 2020 Çarşamba sabahı kalkıştan kısa süre sonra düşmüş, uçakta bulunan 176 kişi hayatını kaybetmişti. Tahran yönetimi, başta uçağın İran ordusu tarafından düşürüldüğü iddialarını reddetmiş, ancak olaydan 3 gün sonra İran Genelkurmay Başkanlığı, yolcu uçağının “cruise (seyir) füzesi” olarak algılandığını ve kısa menzilli füze ile “yanlışlıkla” vurulduğunu itiraf etmişti.

Bunlara da bakın: