İran’da rejim karşıtı protesto

12 Ocak 2020, 10:15

İran’ın başkenti Tahran’da düşürülen Ukrayna uçağında hayatını kaybedenler için düzenlenen anma rejim karşıtı gösteriye dönüştü. Ukrayna Uluslararası Havayollarına ait uçağın İran hava savunma sistemi tarafından düşürüldüğünün itiraf edilmesi sonrasında İran’da protestolar düzenlendi.

Düşürülen uçakta hayatını kaybedenler için, başkent Tahran’ın Emir Kebir, Tahran ve Şerif üniversitelerinde mum yakılarak yapılan anma töreninde rejim karşıtı slogan atıldı.

“SÜLEYMANİ KATİLDİR”

Uçakta 14 öğrencisi hayatını kaybeden Şerif Üniversitesinin önünde toplanan kalabalık “Süleymani katildir, rehberi (Hamaney) cahildir” sözleriyle tepkilerini dile getirdi.

Tahran Üniversitesinde, Kasım ayındaki benzin zammı protestolarında 1500 kişinin hayatını kaybettiği yönünde ve “diktatöre ölüm” sloganları atıldı. Meşhed’deki Firdevsi Üniversitesinde de anma töreni düzenlendi.

İsfahan’ın tarihi Siusepol Köprüsü’nde toplanan kalabalık da “Halk dilencilik yapıyor, ağa (Hamaney) da efendilik yapıyor. Velayeti fakihe ölüm”, “Hamaney katildir, velayeti (rehberliği) de batıldır” ve “Düşman buradadır, yalan yere ABD’dir diyorlar” şeklinde sloganlar attı.

Hemedan, Şiraz ve Reşd gibi kentlerde de düzenlenen anma törenlerinde yönetim eleştirildi ve rejim karşıtı söylemlerde bulunuldu.

Bunun dışında İran devlet televizyonu sunucusu Zehra Hatemirad, görevine daha fazla devam edemeyeceğini belirterek istifa etti.

İran
iran protestoları
protesto
Tahran
ukrayna uçağı
Bunlara da bakın: