İran'da kadınlar 40 yıl sonra stadyumda: Milli maç 14-0

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
11 Ekim 2019, 13:59
Ayyıldız Huri Kaptan
11 Ekim 2019, 13:59

40 yıl sonra İranlı kadınların maç izlediği İran Kamboçya maçı, ev sahibi İran’ın 14-0 galibiyeti ile bitti.

Tahran yönetimi, FIFA ve kadın hakları örgütlerinin çağrıları sonucunda İranlı kadınların 40 yıl sonra stadyumda futbol karşılaşması izlemesine izin verdi.

İran’daki 1979 Devrimi’nin ardından şeriatın gelmesiyle kadınların futbol maçlarına girmesi yasaklanmıştı. Bu yasağın üzerinden 40 yıl geçtikten sonra kadınların ilk defa taraftarı oldukları takımın maçını stadyumda izleyebilmesine izin verildi.

YASAĞA KENDİNİ YAKARAK KARŞI ÇIKAN ”HUDAYARİ”

Futbol takımı taraftarı kadınlar erkek kılığında stadyumlara giderek yasaklara meydan okuyordu.Ancak yakın geçmişte 29 yaşındaki Seher Hudayari, taraftarı olduğu İstiklal Kulübü’nün maçını seyretmek isterken gözaltına alınmış, 6 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

FIFA’DAN ULTİMATOM

Takımının forma rengi nedeniyle ”Mavi Kız” olarak anılan Hudayari geçen ay Tahran’daki Devrim Mahkemesi önünde kendini ateşe verdi ve hayatını kaybetti.

Genç kızın ölümü dünyada tepkiye yol açarken Uluslararası Futbol Federasyonu (FIFA), kadınların maçlara alınmaması durumunda İran’ı turnuvalardan men edeceği ultimatomunu vermişti.

Bunun üzerine İran 10 Ekim 2019 tarihinde Kamboçya ile yaptığı Dünya Kupası eleme maçının kapılarını mecburen kadınlara açtı.

100 BİN KOLTUKLUK STADTA KADINLARA ”4 BİN 600” KOLTUK VERİLDİ

100 bin kapasiteli Tahran Stadı’nda kadınlara yalnızca 4 bin 600 koltuk verildi. Kadınlar için ayrı girişler, ek tribünler ve tuvaletler yapıldı. Kadın taraftarların stada giriş-çıkışlarının güvenli şekilde sağlanabilmesi için özel polis ekipleri görevlendirildi.

İRAN TAKIMINDAN GALİBİYET

İranlı futbolcular, rakipleri Kamboçya takımını 14-0 yenerek galibiyet elde ettiler.