İran'da hayatını kaybeden Ukraynalıların cesetleri Kıyiv'e getirildi

19 Ocak 2020, 15:16

İran’ın başkenti Tahran’dan Kıyiv’e gitmek üzere 8 Ocak 2020 sabah saatlerinde havalanan ve İran tarafından füze ile düşürülen uçakta hayatını kaybeden Ukrayna vatandaşlarının naaşları Kıyiv’e getirildi. 

Kıyiv’deki Borıspil Uluslararası Havalimanında düzenlenen veda törenine Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy, Başbakan Oleksiy Gonçaruk, Parlamento Başkanı Dmıtro Razumkov, Başsavcı Ruslan Ryaboşapka, Ukrayna Güvenlik Servisi Başkanı İvan Bakanov, İçişleri Bakanı Arsen Avakov, Ukrayna Uluslararası Havayolları yönetimi, çalışanları ve kurbanların yakınları katıldı.

Церемонія вшанування пам’яті загиблих унаслідок катастрофи літака МАУ в Ірані.

Церемонія вшанування пам’яті загиблих унаслідок катастрофи літака МАУ в Ірані.

Опубліковано Офіс Президента України Неділя, 19 січня 2020 р.

DÜŞÜRÜLEN UÇAKTA 176 KİŞİ HAYATINI KAYBETMİŞTİ: İRAN’DAN 3 GÜN SONRA İTİRAF GELDİ

Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’e gitmek üzere Tahran Uluslararası İmam Humeyni Havalimanı’ndan havalanan Boeing 737 tipi yolcu uçağı, 8 Ocak 2020 Çarşamba sabahı kalkıştan kısa süre sonra düşmüş, uçakta bulunan 176 kişi hayatını kaybetmişti. Tahran yönetimi, başta uçağın İran ordusu tarafından düşürüldüğü iddialarını reddetmiş, ancak olaydan 3 gün sonra İran Genelkurmay Başkanlığı, yolcu uçağının “cruise (seyir) füzesi” olarak algılandığını ve kısa menzilli füze ile “yanlışlıkla” vurulduğunu itiraf etmişti.

Uçakta 9’u mürettebat 2’si yolcu olmak üzere 11 Ukrayna vatandaşı bulunuyordu.


İran
uçak kazası
Ukrayna
ukrayna uçağı
Ukrayna Uluslararası Havayolları
Bunlara da bakın: