İran'da düşürülen Ukrayna yolcu uçağı: 5 ülke ortak açıklama yayımladı

Haberler
Anife Bilal
08 Ocak 2021, 13:01
Anife Bilal
08 Ocak 2021, 13:01

İran’da tam bir yıl önce 8 Ocak 2020 tarihinde, Devrim Muhafızları Ordusu başkent Tahran’da 2 füzeyle Ukrayna Uluslararası Havayollarına ait PS752 sefer sayılı uçağı vurarak düşürdü. Uçakta bulanan 9 mürettebat ve 167 yolcu toplam 176 kişi hayatını kaybetti.

Ukrayna, Afganistan, Birleşik Krallık, Kanada ve İsveç, PS752 sefer sayılı uçak faciasının yıl dönümü ile ilgili açıklama yaptı. Ukrayna Dışişleri Bakanlığı resmi internet sayfasında açıklamanın metni bugün yayımlandı. Tam bir yıl önce Ukrayna Uluslararası Havayolları uçağının Tahran yakınında iki askeri füzeyle vurulduğu hatırlatılan açıklamada, “Bugün, PS752 sefer sayılı uçak trajedisi sırasında hayatını kaybedenleri anıyor ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz. Yakınlarını kaybeden aile, akraba ve arkadaşların acısını paylaşıyoruz. İran’ı derhal, benzer olayın bir daha asla tekrarlanmamasını sağlamak için somut eylemlerde bulunması dahil olmak üzere, söz konusu korkunç faciaya yol açan olayların ve kararların tam kapsamlı açıklamasını yapmaya davet ediyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

ADALET İÇİN İRAN SORUMLULUK ÜSTLENMEYE ZORLANACAK

Ayrıca açıklamada Ukrayna, Afganistan, Birleşik Krallık, Kanada ve İsveç’in, adaleti tesis etmek için İran’ı sorumluluğu üstlenmeye zorlayacağı, kurbanların ailelerine ve zarar gören ülkelere tazminatın ödenmesini sağlayacağı vurgulandı.

UÇAKTAKİ 176 KİŞİDEN KURTULAN OLMAMIŞTI

Ukrayna Hava Yollarına ait “Boeing 737” tipi yolcu uçağı, 8 Ocak sabahı Kıyiv’e gitmek üzere Tahran Uluslararası İmam Humeyni Havalimanından havalandıktan kısa süre sonra düşmüş, uçaktaki 176 kişiden kimse kurtulamamıştı.

YANLIŞLIKLA DÜŞÜRÜLDÜĞÜ SAVUNULDU

İranlı yetkililer önce uçağın vurulduğu iddialarını kabul etmedi ancak daha sonra İran Genelkurmay Başkanlığı, Ukrayna uçağının hassas askeri bir noktanın üzerinden geçerken, insani hata sonucu hava savunma sistemi tarafından fırlatılan 2 füzeyle yanlışlıkla düşürüldüğünü savunmuştu.

İNSANİ HATA SONUCU

İran Sivil Havacılık Kurumunun yayımladığı raporda ise uçağın düşürülmesinin, görevi ihmal ve iletişim sorunu kaynaklı insan hatasından kaynaklandığı yönünde idi.

“DÜŞMAN UÇAĞI OLARAK ALGILANDI” AÇIKLAMASI

Raporda, “Savunma sisteminin yerinin değiştirilmesi sonrası sistemde kuzey yönü tanımlamasının yapılmasının ihmal edilmesi nedeniyle yolcu uçağı, düşman uçağı olarak algılanmıştır.” denildi.

İran Devrim Muhafızları Ordusu, uçağın düşürülmesinden birkaç saat önce İranlı General Kasım Süleymani’nin öldürülmesine misilleme olarak ABD’nin Irak’taki üslerine füze saldırıları düzenlemişti.