İran'da düşürülen uçağın kara kutusu Ukrayna'da incelenecek

12 Ocak 2020, 14:45

İran’da düşürülen Ukrayna Uluslararası Havayollarına ait Boeing 737 uçağının kara kutusunun Ukrayna’da inceleneceği bildirildi.

Fransa merkezli Sivil Havacılık Güvenliği Analiz ve Araştırma Merkezinden (BEA) yapılan açıklamada 8 Ocak 2019 tarihinde İran’da düşürülen uçağa ait kara kutunun Ukrayna’da inceleneceğini bildirdi.

UKRAYNA ULUSLARARASI HAVAYOLLARI UÇAĞI KAZASI

Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’e gitmek üzere Tahran Uluslararası İmam Humeyni Havalimanı’ndan havalanan Boeing 737 tipi yolcu uçağı, 8 Ocak 2020 Çarşamba sabahı kalkıştan kısa süre sonra düşmüş, uçakta bulunan 176 kişiden kurtulan olmamıştı.

Daha sonra 11 Ocak 2020’de İran Genelkurmay Başkanlığı, Ukrayna Havayollarına ait yolcu uçağının “hassas askeri bir noktanın” üzerinden geçerken “insani hata” sonucu hava savunma sistemi tarafından yanlışlıkla düşürüldüğünü bildirmişti.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy yaptığı açıklamada, İran’daki Ukrayna Uluslararası Havayolları uçak kazasında hayatını kaybeden herkesin uygun bir şekilde toprağa verileceği ve kazadan sorumlu olan herkesin cezalandırılacağını ifade etmişti.


İran
uçak kazası
Ukrayna
ukrayna uçağı
Bunlara da bakın: