İran: ABD zaten savaşı başlattı

04 Ocak 2020, 13:17

İran’ın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Mecit Takht Ravançi, “Amerika, ülkesinde ve bölgede sevilen, İran ordusunun en üst düzeydeki bir generaline suikast düzenleyerek zaten savaşı başlattı.” dedi.

“SÜLEYMANİ IRAK HÜKÛMETİNİN DAVETİ İLE IRAK’TAYDI”

Amerikan NBC Ulusal Televizyonuna konuşan Ravançi, Süleymani’nin Irak hükûmetinin daveti üzerine Bağdat’ta bulunduğunu belirterek, öldürülmesinin uluslararası hukuka aykırı bir eylem olduğunu vurguladı.

RAVANÇİ: İNTİKAMIMIZ ÇOK SERT OLACAK

Ravançi, “Bu, ABD tarafından yapılan bir saldırganlıktır, silahlı kuvvetlerimizin kıymetli bir generaline ne olduğuna kayıtsız kalamayız. Nerede, ne zaman, nasıl, bilmiyorum ama intikamımız çok sert olacak. Kesinlikle bir misilleme yapılacak.” ifadelerini kullandı.

“ABD ZATEN SAVAŞI BAŞLATTI”

Ravançi, CNN televizyonuna da verdiği mülakatta, “ABD ile İran arasında savaşa mı gidildiği” sorusuna ise şöyle cevap verdi: “Amerika, İran’a karşı sadece ekonomik savaş değil, bunun ötesinde, ülkesinde ve bölgede sevilen, İran ordusunun en üst düzeydeki bir generaline suikast düzenleyerek zaten savaşı başlattı. Bu olaya gözümüzü kapatamayız. İran, kendi seçimine göre hareket edecektir.”

Ravançi, ABD’nin uluslararası hukuka aykırı haraket ettiğini yineleyerek, “ABD yönetimi tarafından yürütülen bu eylemin sonuçları olacak. Gelecekte olacakların tam sorumluluğunu taşımalıdırlar.” dedi.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), İran Devrim Muhafızları Ordusuna bağlı Kudüs Gücü Komutanı Süleymanı ve Hasdi Sabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis’in, 3 Ocak 2020’de gece saatlerinde Bağdat Havalimanı yakınında düzenlenen saldırıda öldürüldüğünü açıklamıştı.

İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney de ülkede 3 gün ulusal yas ilan ederek, “ABD güçlerine sert karşılık verileceğini” duyurmuştu.

ABD
Birleşmiş milletler
BM
İran
Kasım Süleymani
savaş
Bunlara da bakın: