İran’a bağlı Güney Azerbaycan’ın Hoy şehrinde Ermenistan tartışması

Güncel
Oğuzhan Batur
19 Mart 2019, 18:51
Oğuzhan Batur
19 Mart 2019, 18:51

İran yönetimi altındaki Güney Azerbaycan’ın Türkiye sınırında yer alan Hoy şehrinde son günlerde Ermenistan tartışması yaşanıyor.

Araz News’in haberine göre Hoy şehri ile Ermenistan’ın Çermuk şehri arasında “kardeş şehir” anlaşması imzalandığı yönündeki iddialar büyük tepkiye yol açtı. Hoylular bu iddiaya sosyal medya üzerinden sert tepki gösterdi.

Gelen tepkiler üzerine İran idaresinin resmi yetkilileri açıklama yapmak zorunda kaldılar. Hoy Sosyal ve Kültürel İşlerden Sorumlu Belediye Başkan Yardımcısı Alakbar Çitsaz, yerel medyadaki haberleri reddetti.

Hoy Belediye Başkan Yardımcısı Alakbar Çitsaz konuyla ilgili olarak, “Ermenistan’daki Çermuk şehri ile hiçbir dostane bir anlaşma imzalanmadı. Hatta Ermenistan’ın hiçbir şehri ile böyle bir anlaşma imzalanamaz. Bununla ilgili söylentiler gerçeği yansıtmıyor. Şu anda Türkiye’nin Van ve Konya kentleriyle kardeşçe bir anlaşma imzalıyoruz. Herhangi bir yabancı ülkeyle böyle bir anlaşmamız yok” açıklamasında bulundu.


Hoy kenti İran’da Batı Azerbaycan Eyaleti içerisinde bulunuyor. Türkiye sınırına oldukça yakın olan kentin nüfusunun tamamına yakınını Azerbaycan Türkleri oluşturuyor. Hoy şehri, Türkiye’nin Van şehri ile sınır komşusu.