Irak ziyareti öncesi yayımladığı mesajda Türkmenleri yok sayan Papa tepki çekti!

Güncel
Ozan Barış Erim
03 Mart 2021, 23:10
Ozan Barış Erim
03 Mart 2021, 23:10

Irak’a resmi ziyarette bulunacak olan Katolik dünyasının lideri Papa Franciscus, ziyaret öncesi Irak’ın asli unsuru olan Türkmenleri kızdıran bir adım attı. Papa Franciscus’un, ziyaret öncesinde Kürtçe, Arapça ve Süryani dillerinde mesaj yayımlayıp Türkmenleri yok sayması tepki çekti.

Katolik dünyasının lideri Papa Franciscus, 5 Mart 2021 tarihinde Irak’a resmi ziyaret düzenleyecek. Üç gün sürmesi planlanan ziyaret öncesinde Papa Franciscus; Kürtçe, Arapça ve Süryani dillerinde mesaj yayımlayıp Türkmenleri yok sayınca tepkileri üzerine çekti. Türkiye Gazetesi’nden Yılmaz Bilgen’in verdiği bilgiye göre, Irak Türkmen Cephesi Sözcüsü Mehmet Seman, Katolik dünyasının en üst düzey isminin sergilediği tavrı skandal olarak nitelendirdi. Papa’nın Irak ziyaretinde kardeşlik ve barış vurgusu yaptığını hatırlatan ITC Sözcüsü Seman, “Ermenileri, Süryanileri, Arap ve Kürtleri etnik ve dini anlamda selamlayan Papa Franciscus, Türkmenleri yok saymıştır” dedi.

TARİHTE BİR İLK

Papa, 5 Mart’ta başlayacak ziyareti kapsamında ilk olarak Bağdat’a gidecek. Sonraki durağı Necef ve ardından Ur şehirleri olacak. Papa, Necef’te Şiilerin en büyük dini mercisi Ali es-Sistani ile bir görüşme gerçekleştirecek. Daha sonra Yezidilerle görüşecek olan Papa Franciscus, 7 Mart’ta Erbil’de olacak. Ayrıca Musul ve Karakuş’u da ziyaret edecek.