Irak Türkmenleri yapılacak nüfus sayımından endişeli

Güncel
_QHA Ankara
17 Eylül 2019, 12:02
_QHA Ankara
17 Eylül 2019, 12:02

Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkan Yardımcısı Hasan Turan, ülkede 2020’de yapılması planlanan nüfus sayımından endişe duyduklarını ifade etti.

Turan, nüfus sayımında hile olabileceği ihtimalinden söz ederek, “Irak nüfus sayımında kamuoyuna açıklanacak verilerin doğru olmayacağından endişeliyiz.” değerlendirmesinde bulundu. Bu sayımla planlı şekilde ülkedeki Türkmen nüfusunun az gösterilmek istenebileceğini de sözlerine ekledi.

Ayrıca Turan, Irak’ta 2003 yılından bu yana nüfus sayımının yapılmadığını dile getirirken nüfus sayımına karşı olmadıklarını ancak Türkmen bölgelerinden alınacak verilerin hükûmet tarafından titizlikle incelenip, bunların şeffaf ve gerçeği yansıtacak şekilde açıklanmasını istediklerini vurguladı.

“TÜRKMEN NÜFUSUNU AZ GÖSTERMEYE ÇALIŞYORLAR”

ITC Başkan Yardımcısı Hasan Turan, Irak’ta Türkmenlerin nüfusunu az göstermeye yönelik birtakım planların olduğu hakkında dikkat çeken bir açıklama yaptı.

Turan, “Irak’ta özellikle Türkmenlerin nüfusunu gerçek sayısından az göstermek için birtakım proje ve oyunlar var. Verileri sisteme geçmek için Planlama Bakanlığı tarafından belirlenecek memurların taraflı olup olmayacağından da kaygı duyuyoruz.” dedi.

Kerkük’e 2003 öncesi ve sonrası yoğun nüfus kaydırması yapıldığını dile getiren Turan, ”Türkmenler olarak bizim açımızdan 1957 nüfus sayımı esastır. Babası ya da dedesi 1957 yılı nüfus sayımında Kerkük’te kütük kaydı bulunanlar gerçek Kerküklülerdir. Bunun dışında kentin demografik yapısını değiştirmek amacıyla Kerkük’e getirilen yüz binlerce kişiye Kerküklü kimliği kazandırıldı. Bu da bizim için sorun ve tehlikedir.” diye kaydetti.