Irak Türkmen Cephesi, 24. kuruluş yıl dönümünü Kerkük'te kutladı

Güncel
Oğuzhan Batur
25 Nisan 2019, 18:18
Oğuzhan Batur
25 Nisan 2019, 18:18

Irak Türkmen Cephesi’nin (ITC) 24. kuruluş yıl dönümü Kerkük’te düzenlenen törenle kutlandı. Kerkük’teki bir toplantı salonunda düzenlenen törene Kerkük Valisi Rakan Said, ITC Başkanı Erşat Salihi ve ITC Kerkük milletvekilleri ile çok sayıda yerel yetkili katıldı.

ITC Başkanı Salihi, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, “ITC, kuruluşundan beri Türkmen haklarının en büyük savunucusu oldu.” dedi. Irak’ın bir bütün olarak güçlü bir ülke olacağına inandıklarını dile getiren Salihi, ‘‘Irak’ta mezhebi ve etniksel ayrıma yönelik planların karşısında durmaya devam ediyoruz.” diye konuştu.

Irak başta olmak üzere tüm bölge ülkelerinin birlik ve bütünlüğünün tehdit altında olduğuna dikkati çeken Salihi, bölgeye yönelik çirkin planların durdurulmasının ancak İran, Türkiye, Irak, Suriye ve Körfez ülkelerinin birlikte hareket etmesiyle mümkün olacağını ifade etti.

Salihi ayrıca ITC’nin Kerkük’te tüm kesimleri içine alan ortak bir yönetim olması gerektiğine inandığını hatırlatarak, kentte ortak bir yönetimin tesis edilmesi için Türkmen, Kürt ve Arap milletvekilleri ve temsilcilerinin birlikte çeşitli adımlar attığını belirtti.

ITC lideri Salihi, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarda şu ifadelere yer verdi:

“Kuruluşumuzdan bugüne kadar, Irak’ın toprak bütünlüğü demokrasi sınırları içinde savunan Türkmen Cephesi, her zor şarta direnmiş ve Türkmen milletinin hukuk mücadelesinde ön sırada yer almıştır. Irak Türkmen Cephesi her zaman bu kutsal davanın savunucusu olmuştur.

Yolumuzun çetin ve zorlu olmasına rağmen, göğsümüzü siper edip tüm mahvillerde Türkmen’in var olduğunu ispatladık. Allah bu milleti utandırmasın. Yolumuzda engeller çoktur. Büyük oyunlar,zorluklar var. Ama bütün bunlara direnen aziz Türkmen milleti her zaman var olacaktır.”