Irak'tan, Süleymani'nin öldürülmesinden sonra ABD'yi kızdıracak açıklama

04 Ocak 2020, 10:37

Irak Ulusal Güvenlik Konseyi, ABD’nin (Amerika Birleşik Devletleri) ülkedeki askeri varlığına son verilmesi kararının alınabileceğini açıkladı.

Irak Ulusal Güvenlik Konseyi, Başbakan Adil Abdulmehdi başkanlığında toplandı ve İran Devrim Muhafızları Ordusuna bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi Komutan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis’e karşı ABD tarafından düzenlenen saldırı değerlendirildi.

“ÜLKE EGEMENLİĞİ İHLAL EDİLDİ”

Toplantının ardından konseyden gelen açıklamada, Süleymani ve el-Mühendis’e karşı düzenlenen saldırının “ülke egemenliğini ihlal ettiği” belirtilerek kınandı.

IRAK’TA ABD’NİN ASKERİ VARLIĞINA SON VERME KARARI ALINABİLİR

Gerçekleştirilen hava saldırısının ABD kuvvetlerinin Irak’ta bulunma şartlarının dışına çıkmak anlamına geldiği belirtilen açıklamada, 5 Ocak 2020’de parlamentoda olağanüstü bir oturumda konunun ele alınacağı ve “ABD’nin ülkede askeri varlığına son veren bir karar alınabileceği” aktarıldı.
Irak Başbakanı Abdulmehdi, saldırı günü yaptığı yazılı açıklamada “Resmi görev yapan Iraklı askeri liderin suikastı Irak halkı, devleti ve hükümetine karşı düşmanlıktır.” ifadelerini kullanmıştı.

Bilindiği gibi İran Devrim Muhafızları Ordusuna bağlı Kudüs Gücü Komutanı General Süleymani ve Haşdi Şabi Komutan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis, 3 Ocak 2020’de sabaha karşı Bağdat Havalimanı’nda araçlarına düzenlenen saldırıda öldürülmüştü.

ABD
ABD ordusu
Adil Abdulmehdi
IRAK
Irak ulusal güvenlik konseyi
Bunlara da bakın: