Irak'taki gösterilerde ölenlerin sayısı 100'e ulaştı

05 Ekim 2019, 11:44

Irak’ta devam eden hükûmet karşıtı gösterilerde hayatını kaybedenlerin sayısı 100’e ulaştı.

Başta Irak’ın başkenti Bağdat ile güney kentlerinde “yolsuzluk, işsizlik ve kamu hizmeti yoksunluğu” nedeniyle düzenlenen hükûmet karşıtı gösterilerde ölü sayısı 100’e yükselirken yaralı sayısı 2 bine ulaştı.

Irak Sağlık Bakanlığı yetkililerince, yaralılar arasında hayati tehlikesi olanların bulunduğunu belirtildi. İnsanların tutuklanma korkusundan dolayı yaralıları, devlet hastanelerine götürmediği, bu nedenle ölü sayısının artabileceği tahmin ediliyor.

Hayatını kaybedenler arasında güvenlik güçlerinden de kişilerin olduğu kaydedildi.

BAŞBAKANIN İSTİFASI İSTENİYOR

Kamu hizmetlerinde iyileşme ve istihdam gibi taleplerle başlayan, polisin sert müdahalesi ve can kayıplarının da arttığı gösterilerde başbakanın istifası isteniyor.

CAN KAYIPLARINDA KARŞILIKLI İDDİALAR

Can kayıplarına yönelik göstericiler, hükûmet güçlerini gerçek mermi kullanmakla suçlarken hükümet güçleri meçhul nişancıların hem göstericileri hem de güvenlik güçlerini hedef aldığını iddia ediyor.

Bağdat ile güney kentleri 1 Ekim 2019’dan bu yana “yolsuzluk, işsizlik ve kamu hizmeti yoksunluğu” nedeniyle düzenlenen gösterilere sahne oluyor.

BAŞBAKAN ABDULMEHDİ SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINI KALDIRDI

Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi, hükûmet karşıtı gösteriler nedeniyle uygulanan sokağa çıkma yasağının kaldırılması için talimat verdi.

Olaylar nedeniyle başkentin yanı sıra Zikar (Nasiriyye), Meysan (Amara) ve Babil (Hile) kentlerinde sokağa çıkma yasağı edilmişti. Abdulmehdi’nin talimatıyla Bağdat ve güneydeki bazı kentlerde sokağa çıkma yasağı saat 05.00 itibarıyla kaldırıldı.

Irak Başbakanı, siyasi güçlere “reform için iş birliği” çağrısı yaparak, ”Siyasi güçleri, reform için gereken şartları sağlamak adına hükûmetle iş birliği yapmaya çağırıyoruz.” ifadelerini kullandı.

IRAK MECLİS BAŞKANINDAN GÖSTERİCİERE DESTEK

Irak Meclis Başkanı Muhammed el-Halbusi de Irak Meclis binasından yapılan canlı yayında, “Güvenlik güçlerinin göstericilere daha farklı şekilde muamele etmesi gerekir. Biz de kamu malının korunması gerektiğini vurgulamakla beraber, göstericilerin taleplerini destekliyoruz.” dedi.

Irak halkının yolsuzluk ve terörden çok çektiğini dile getiren Halbusi, halka “yolsuzluk yapanların yargılanması konusunda devletin yanında yer almaları” çağrısı yaptı.

IRAK
protesto
Bunlara da bakın: