Irak'ta hükûmet karşıtı protestolar Kerkük'e sıçradı

03 Ekim 2019, 14:05

Irak’ın başkenti Bağdat’ta dün başlayan yolsuzluk ve işsizlik protestoları bugün Kerkük’e sıçradı.

Irak’ın başkenti Bağdat’ın yanı sıra başta Basra olmak üzere ülkenin güney kentlerinde dün başlayan yolsuzluk ve işsizlik protestoları Kerkük’e de sıçradı. Kerkük kent merkezindeki valilik binası önünde toplanan onlarca kişi, yolsuzlukları durduramadığı ve işsizliğe çözüm getiremediği gerekçesiyle Bağdat hükumetini protesto etti.

Eylemler nedeniyle valilik binası çevresinde, üst düzey güvenlik önlemleri alınırken; bölgeye giden tüm yollar trafiğe kapatıldı.

“YOLSUZLUĞA KARIŞMAMIŞ HÜKUMET İSTİYORUZ”

Gösterilerle ilgili, AA’ya mülakat veren eylemciler, yıllardır devam eden yolsuzluk, işsizlik ve kamu hizmeti yoksunluğu gibi sorunlara çözüm getirilmesini istediklerini söyledi. Abid Ali isimli eylemci, ”Yolsuzluk ve hırsızlığa bulaşmamış bir hükumet istiyoruz.” dedi.

Son 16 yıldır iktidara gelen tüm hükümetlerin halkın değil sadece kendi çıkarlarını öncelediğini dile getiren Ali, artık bu halka ve alanları dolduran kalabalığın sesine kulak vermeleri gerektiğini söyledi.

Nasır Sadi isimli bir diğer eylemci de gençler arasındaki işsizliğe dikkati çekerek, iş bulamayan eğitimli yüz binlerce gence iş imkanı sağlanmasını istediklerini ifade etti. Sadi, ”Yeni ve tertemiz bir Irak için buradayız.” diye konuştu.

IRAK
Kerkük
Bunlara da bakın: