Irak'ta Haşdi Şabi'nin kapatılması gündemde

Güncel
Oğuzhan Batur
02 Temmuz 2019, 17:49
Oğuzhan Batur
02 Temmuz 2019, 17:49

Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi’nin Haşdi Şabi bürolarının kapatılması kararı sonrası gözler bu milis gücüne çevrildi.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi’nin, Haşi Şabi bürolarının kapatılması kararı bazı kesimler tarafından “Irak devletinin inşası için doğru bir adım” veya “lağvedilme girişimlerini akamete uğratacak” bir karar şeklinde görülerek desteklenirken, bazı kesimler ise kapatma kararının ancak bu yapının kurucusu olan Ayetullah Ali es-Sistani tarafından verilebileceğini ileri sürüyor.

Abdulmehdi’nin dün açıkladığı bu karara ilişkin henüz Haşi Şabi Başkanlığından resmi bir açıklama yapılmazken, Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr verdiği Başbakan’a verdiği desteği 2014’te kendi talimatıyla kurulan milis gücü Seraya es-Selam’ı lağvederek gösterdi.

Irak Silahlı Kuvvetler Komutanı olarak Abdulmehdi, dün yayınladığı askeri kararnamede, “Kentlerde ve onun dışındaki bölgelerde Haşdi Şabi’ye bağlı grupların adını taşıyan tüm bürolar kapatılacak. Haşdi Şabi gruplarına bağlı tüm ekonomik bürolar ve askeri kontrol noktaları da kapatılacak.” ifadelerini kullandı.

SADR KENDİ MİLİSLERİNİ LAĞVETTİ

Abdulmehdi’nin bu kararı üzerine Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr, yine bir milis gücü olan Seraya es-Selam’ı lağvetme kararı aldığını duyururdu ve söz konusu milis gücü de hemen bir açıklama yaparak Sadr’ın “lağvetme kararının” yerine getirileceğini belirtti.

Seraya es-Selam adlı milis gücü, 2014 yazından bu yana Salahaddin vilayetine bağlı Samarra bölgesindeki Şii mezarlıkları koruma görevini yürütüyor. Sadr, her ne kadar “lağvetme kararı” aldığını duyursa da açıklamasında söz konusu milis gücün “kutsal mekanlar” olarak nitelendirdiği “Samarra’daki mezarlıklardan alınmaması” temennisinde bulunmayı da ihmal etmedi.

Seraya es-Selam’da görev yapan ve adının açıklanmasını istemeyen bir askeri yetkili, Irak basınına yaptığı açıklamada, Sadr’ın da talebi üzerine hükûmetin Samarra’daki mezarlıkların yine Seraya es-Selam güçlerince korunmasını istediğini söyledi.

HAŞDİ ŞABİ’NİN KAPATILMASI SİSTANİ’NİN ELİNDE

Haşdi Şabi’ye bağlı Bedir Örgütü’nün Irak Meclisi Grup Başkan Hasan el-Kaabi, yerel basına yaptığı açıklamada, Abdulmehdi’nin Haşi Şabi bürolarını kapatma kararına “İyi bir şey değil.” diyerek tepki gösterdi.

Kaabi, “(Şiilerin dini mercii Ayetullah Ali es-Sistani) Sistani dışında herhangi bir siyasetçi ya da hükümette görevli bir kişinin Haşdi Şabi’yi bitirmeye gücü yetmez. Haşdi Şabi, hükümetteki görevi ne olursa olsun herhangi biri tarafından değil, sadece kurucusu Sistani tarafından lağvedilebilir.” diye konuştu.

Eski Irak Başbakan Yardımcısı ve eski Sadr Hareketi Üyesi Baha el-Araci ise yaptığı yazılı açıklamada, Abdulmehdi’nin Haşdi Şabi bürolarının kapatılması ve güvenlik mekanizmasına dahil edilmesi kararını “Irak devletinin inşası için doğru yönde atılmış bir adım” olarak değerlendirdi. Araci, Haşdi Şabi gruplarını da “kendilerine yöneltilen suçlama ve kuşkuları gidermeleri için söz konusu kararı uygulamaya” çağırdı.

Şii Ulusal Hikmet Akımı lideri Ammar el-Hekim, hükümetin öncelikleri arasında bulunan “silahların devlet elinde toplanması” kararının bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini belirterek, şöyle konuştu: “Başbakan’ın aldığı karardan memnuniyet duyuyoruz ve bunu ‘şeffaf ve sıkı’ şekilde uygulamasını istiyoruz.

ABD’nin, Bağdat hükümetine “İran’ın desteklediği Haşdi Şabi gruplarının hareketlerini sınırlandırması” yönünde baskı yaptığı biliniyor. Ayrıca ABD ile İran arasındaki gerilimin arttığı son dönemde, söz konusu milis gücüne bağlı bazı askeri yetkililerin ABD karşıtı söylemleri basına yansımıştı.

Haşdi Şabi, özellikle DEAŞ ile mücadele döneminde bir seferberlik örgütü olarak ortaya çıkmıştı. Radikal Şii öğeleri barındırması nedeniyle zaman zaman eleştirilen örgüt, Türkmenlerin de Şii ve Sünni olarak yer aldığı bir organizasyondu.