Irak'ta gösterilere katılan aktivistlere suikast

23 Aralık 2019, 16:27

Irak Yüksek Bağımsız İnsan Hakları Komiserliği Üyesi Ali Bayatlı, ülkede 1 Ekim 2019’dan bu yana devam eden hükumet karşıtı gösterilere katılan 26 aktivistin suikast sonucu öldürüldüğünü duyurdu.

Bayatlı, başkent Bağdat’ta düzenlediği basın toplantısında, işsizlik, temel hizmet yetersizliği ve ülkenin iç işlerine müdahaleye tepki göstermek için eylem yapan protestoculara yönelik ihlallere değindi. Başta Bağdat olmak üzere ülkenin orta ve güney vilayetlerindeki gösterilere katılan 26 aktiviste suikast düzenlendiğini belirten Bayatlı, suikastların 13’ünün başkentte, diğerlerinin ise güney vilayetlerinde yapıldığını söyledi. Bayatlı, 3 aktiviste de suikast teşebbüsünde bulunulduğunu ifade ederek, Iraklı yetkililerin yaşananlara ilişkin henüz açıklama yapmadığını hatırlattı.

IRAK SAVUNMA BAKANI OLAYLARDAN ÜÇÜNCÜ KİŞİLERİ SORUMLU TUTMUŞTU

Gösteriler nedeniyle 29 Kasım 2019’da görevinden istifa eden Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi, daha önce yaptığı açıklamada, güvenlik güçlerinin gösterilere müdahale sırasında gerçek mermi kullandığı itirafında bulunmuştu. Irak Savunma Bakanı Necah eş-Şammari, 15 Kasım 2019’da yaptığı açıklamada, hükumet karşıtı protestolar sırasında bazı göstericilerin hayatını kaybetmesinden “üçüncü tarafı” sorumlu tutmuştu. Şammari “üçüncü taraf” ile kimleri kastettiğine ilişkin ise detaylı bilgi vermemişti.

SUİKASTLERDE İRAN ŞÜPHESİ

ABD’nin Irak’ı 2003’te işgal etmesinden bu yana ülkenin içişlerine karıştığı iddia edilen İran’ın, Bağdat’taki mevcut siyasi yapıyı koruma adına gösterileri bastırmaya çalıştığı öne sürülüyor.

Bunlara da bakın: