Irak'ta eylemciler, ABD'nin Bağdat Büyükelçiliğine saldırdı

Güncel
Ozan Barış Erim
31 Aralık 2019, 15:12
Ozan Barış Erim
31 Aralık 2019, 15:12

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Hizbullah Tugayları’na yönelik saldırısını protesto eden binlerce kişi ABD’nin Bağdat’taki Büyükelçiliği önünde gösteri düzenledi. Göstericilerin Büyükelçilik binasının kapısını kırarak içeri girdiği bildirildi.

Irak’ın başkenti Bağdat’ta hükumet binalarının bulunduğu Yeşil Bölge’de toplanan binlerce Şii gösterici, Hizbullah Tugaylarına yönelik saldırıyı protesto için ABD Büyükelçiliği binasına yürüdü. Burada ABD bayraklarını ateşe vererek büyükelçilik binasının pencerelerini kıran göstericiler, “ABD’ye ölüm” sloganı attı. Göstericilerin binanın kapısını kırarak, içeri girdiğini, binadan silah sesleri geldiğini duyurdu. 

IRAK’TAN “BÜYÜKELÇİ VE ÇALIŞANLAR BİNAYI TERK ETTİ” AÇIKLAMASI GELDİ

Irak Dışişleri Bakanlığı yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, ABD’nin Irak Büyükelçisi ve diğer personelin güvenliğinin sağlanması için binadan çıkartıldıkları belirtildi. Büyükelçi ve personelin binayı ne zaman terk ettiğine dair bilgi vermeyen yetkililer, binada sadece birkaç güvenlik görevlisinin kaldığı kaydetti. 

Hizbullah Tugaylarına saldırı düzenlenmişti

ABD Ordusu pazar günü Irak ve Suriye’de İran destekli  Hizbullah Tugayları’na (Kataib Hizbullah) saldırılar düzenlemişti. ABD Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Hizbullah Tugayları’na ait Irak’ta üç ve Suriye’de iki noktanın vurulduğu açıklanmıştı. Saldırıda 25 kişi ölmüş, 50 kişi de yaralanmıştı. ABD’nin Hizbullah Tugayları’nı hedef alan saldırıları Bağdat, Tahran ve Moskova’da tepkiyle karşılanmıştı.