Irak'ta devam eden gösterilerde ölü sayısı 63'e yükseldi

27 Ekim 2019, 12:06

Irak iki gündür devam eden başkent Bağdat ve güneyindeki kentlerde yapılan hükümet karşıtı gösterilerde ölü sayısının 63’e yükseldiği bildirildi.

Irak Bağımsız Yüksek İnsan Hakları Komiserliği’nin yaptığı yazılı açıklamada, “Cuma günü yeniden başlayan gösterilerde Bağdat’ta 10, Meysan’da 14, Zikar’da 15, Basra’da 7, Musenna’da 1, Babil’de 4 ve Divaniyye’de de 4 kişi hayatını kaybetti. Böylece gösterilerdeki toplam ölü sayısı 63’e yükseldi.” diye ifade edildi.

Ayrıca açıklamada, gerçekleşen gösterilerde güvenlik güçlerinin de aralarında bulunduğu 2 bin 592 yaralı olduğu belirtildi.

ARTAN İRAN NÜFUZUNA TEPKİ

İran’ın Kerbela’daki konsolosluk binası önünde toplanan göstericiler, Irak’ta artan İran nüfuzuna da tepki gösterdiler. “İran dışarı” sloganları atan eylemcilerden bazıları konsolosluğun duvarlarının üzerine Irak bayrağı astı.

GÖSTERİLERDE BUGÜNE KADAR: 200 ÖLÜ, 8 BİN YARALI!

Gösterilerin başladığı ekim ayının başından bu yana başta Bağdat olmak üzere ülkenin orta ve güney kentlerine yayılan eylemlerde yaklaşık 200 kişi hayatını kaybederken, 8 bine yakın kişi de yaralandı. Göstericiler 1 Ekim 2019’da harekete geçmiş ve Erbain törenleri nedeniyle ara verdikleri gösterilere cuma günü tekrar devam başlamışlardı.

Bunlara da bakın: