Irak'ın Geleceğinde Türkmenler Paneli: "Türkmenler hiçbir baskıya boyun eğmeyecektir!"

18 Ocak 2020, 17:06

Ankara, Milli Kütüphane’de “Irak’ın Geleceğinde Türkmenler Paneli” gerçekleştirildi.

Türk Ocakları Genel Merkezi tarafından düzenlenen programa, gösterilen ilgi yoğundu. Irak Türkmen Cephesi Türkiye Temsilcisi Mehmet Tütüncü’nün de katıldığı programın öncesinde Irak Türkmen şehitlerinin ve Irak Türkmenlerinin tarihini anltan fotoğrafların bulunduğu sergi ziyaret edildi.

İstiklal marşı ve Türkmeneli Marşının okunmasıyla başlayan proramda, milli marşların akabinde Türkmen şehitler için Kur’an-ı Kerim tilaveti gerçekleşti. Program “Bir Sevdadır Türkmeneli” belgeselinin gösterimi ile devam etti.

“DOĞU TÜRKİSTAN’DAN KIRIM’A, TÜRKMENELİ’NE…”

Panelin açılış konuşmasını Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öz yaptı. Türk milletine hizmet yolunda can veren tüm şehitlere rahmet dileyen Öz, 16 Ocak 1980’ta Doç. Dr. Nejdet Koçak, Albay Abdullah Abdurrahman, Dr. Rıza Demirci, iş adamı Adil Şerif’in dönemin Irak rejimi tarafından, Bağdat’ta Türklük şuuru taşıdıkları için idam edildiklerini hatırlattı. Öz, Türkmen şehitlerine rahmet dileyerek, aziz hatıraları önünde saygıyla eğildiklerini ifade etti.

Mehmet Öz, Türk dünyasının her yerinde Doğu Türkistan’dan Kırım’a, Türkmeneli’ne yaşanan facia ve katliamlara karşı Türk Ocakları olarak duyarlı olduklarını ve Türk halklarının yaşadığı bu haksızlıklara karşı özellikle Türk Keneşi gibi kurumların daha aktif bir şekilde ses çıkarması gerektiğinin altını çizdi.

“BİZ MEDENİYET COĞRAFYAMIZDA YAŞANANLARA SIRTIMIZI DÖNEMEYİZ”

Öz, Türk milletine yapılan haksızlıkların bulunduğu coğrafyalarda Türk milletine ve Türk devletine büyük bir görev düştüğünü ifade ederek şu açıklamalarda bulundu:

“Tabii ki bugün askeri, teknolojik gücümüzü bilerek bir siyaset izlemeliyiz. Biz medeniyet coğrafyamızda yaşananlara sırtımızı dönemeyiz. Dönsek dahi burada yaşanan gelişmeler bizi etkileyecektir. O yüzden coğrafyamızda yaşanan tüm gelişmelere tepki vermemiz gerekir. Irak’ta yapılan haksızlıklara karşı Erşad Salihi’nin şahsında Irak Türkmenlerine selamlarımı gönderiyorum. Unutulmasın ki toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır. Türkmeneli’ndeki yaşanan gelişmelere karşı her zaman Türk Ocakları olarak desteğimizi vereceğiz. Aynı zamanda Türk devletinin de gereken desteği daha aktif bir şekilde vermesi gerekiyor.”

“BİZLER BİN YILDIR O TOPRAKLARDA YAŞAYAN BİR MİLLETİZ”

Türk Ocakları Genel Başkanı Mehmet Öz’ün ardından Irak Türkmen Cephesi Türkiye Temsilcisi Mehmet Tütüncü kürsüye gelerek, “16 Ocak tarihi, Irak Türkmenlerinin bağımsızlık yolunda verdiği şehitleri anma günüdür. Bizler bin yıldır o topraklarda yaşayan bir milletiz. Ana vatandan (Türkiye) ayrıldığımız günden itibaren Irak’ta bizi yok saymaya, baskı uygulamaya başlamışlardır. Ancak tüm bu yok saymalara rağmen Türkmenler Irak’ta var olma mücadelesi verdiler. Bugün de bu mücadele devam etmektedir.” ifadelerinde bulundu.

“KERKÜKLÜYEM, TÜRKMENEM, BOYUN EĞMEM DAHA BEN”

Tütüncü, Irak’ın siyasi merhalelerini; kraliyet döneminden Irak’ta askeri darbe ile cumhuriyetin kurulması, diktatör Saddam dönemi ve 2003’ten günümüze kadar olan sözde demokrasi dönemi olarak üçe ayırdı. Irak Türkmenleri için en acı günlerin 2003’ten sonraki son dönem olduğunu vurgulayan Tütüncü’nün, “Çok şehitler verdik. Ancak, bu rejimler Türk’ü baskıyla zulümle yok edemeyeceklerini anlamadılar. Türkmenler o coğrafyada bir planın parçası olmayacaktır, kendi kaderini kendisi çizecektir. Irak Türkmen Cephesi, Türkmeneli’nin her tarafında etkindir” ifadeleri salondan büyük alkış aldı.

“Türkmenler bundan önce olduğu gibi bundan sonra da hiçbir baskıya boyun eğmeyecektir. Biz her türlü demokrasiden ve hak hukuktan yanayız ancak biz orada bir parçanın parçası değiliz bir bütünün parçasıyız. Mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğimzden kimsenin şüphesi olmasın” diyen Tütüncü konuşmasını, “Kerküklüyem, Türkmenem boyun eğmem daha ben!” sözleriyle sonlandırdı.

Program, Irak Türkmenleri Şehitler ve Siyasi Mahpuslar Derneği Başkanı Haşim Salihi’nin konuşmasıyla devam etti. Salihi, Irak Türklerinin yaşadığı baskı ve işkencelerin her zaman devam ettiğini ve Irak Türkmenlerinin mücadeleye devam ettiğini belirtti.

ERŞAT SALİHİ: “SÖZ VERİYORUZ, TÜRKMENELİ COĞRAFYAMIZIN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNÜ SAVUNACAĞIZ”

Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanı Erşad Salihi de panele video konferans yoluyla gönderdiği konuşmasıyla salondaki katılımcılara hitap etti. Erşat Salihi, Kerkük’ten saygı ve selamlarını ileterek, “Umutla yaşayan milletlerin geleceği parlaktır. Projesi olan millet gelen nesillerin isteklerini gerçekleştirir. Biz buradan söz veriyoruz, uzun vadeleri projelerimiz ile, Türkmeneli coğrafyamızın toprak bütünlüğünü savunacağız” ifadelerini kullandı.

KIRIM DERNEĞİ GENEL BAŞKANI ŞAHİN VE YÖNETİM KURULU ÜYELERİ DE PANELE KATILDI

CHP, İYİ Parti, BBP ve programa katılan diğer siyasi parti temsilcileri konuşmalarını gerçekleştirerek 16 Ocak Türkmen şehitlerini andı. Panele, Kırım Derneği Genel Başkanı Mükremin Şahin ve Kırım Derneği yönetim kurulu üyeleri ile birlikte birçok STK da katılım gösterdi.

TÜRKMEN TÜRKÜLERİ DE SALONDA ÇINLADI

Ünlü Türkmen sanatçılar Ahmet Tuzlu ve Ahmet Benli’nin de etkinlik kapsamındaTürkmen türkülerini seslendirdi. Ünlü Irak Türkmeni sanatçı Ahmet Tuzlu seslendirdiği, “Mum kimi yanan Kerkük” eseri ile salondan büyük alkış aldı.

Türk Ocakları Genel Merkezinin düzenlediği program, Irak Türkmenlerinin dünü bugünü ve yarının masaya yatırıldığı panel bölümü ile devam etti. “Irak’ın Geleceğinde Türkmenler” panelini Türk Ocakları Genel Başkanı Mehmet Öz yönetti. Panelistlerin Yıldız Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Akif Okur, Irak Türkmeni akademisyen Prof. Dr. Suphi Saatçi ve Prof. Dr. Kürşat Zorlu’nun konuşmalarını gerçekleştirdiği panelde Irak Türkmenlerinin yaşadığı sorunlar ve bölgedeki geçmiş ve mevcut politik meseleler ışığından Irak Türkmenlerinin geleceği ele alındı.

Irak’ın Geleceğinde Türkmenler paneli, panelistlere plaket takdimi ile sona erdi.

Ankara
IRAK
Irak Türkmenleri
Irak Türkmenlerinin Geleceği
panel
Türk Ocakları Genel Merkezi
Bunlara da bakın: