Irak Cumhurbaşkanı: Kanun tanımaz şiddet eylemcileri yüzünden 600'den fazla gösterici öldü

23 Ocak 2020, 14:03

Irak Cumhurbaşkanı Salih, ülkede 3 aydan fazladır süren eylemlerde “kanun tanımaz kişilerin” gerçekleştirdiği şiddet eylemleri nedeniyle 600’den fazla göstericinin öldüğünü söyledi.

Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih, İsviçre’nin Davos kasabasında düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nda konuştu ve Iraklı gençlerin daha iyi bir hayat, daha fazla iş imkanı, hizmet sektörünün iyileştirilmesi ve uzun süredir ülkeyi felce uğratan yolsuzluğun sona ermesi için gösteri düzenlediğini belirtti. Salih, “Kanun tanımaz kişilerin gerçekleştirdiği şiddet nedeniyle çoğunluğu genç 600’den fazla masum barış yanlısı gösterici hayatını kaybetti.” dedi.

ERKEN SEÇİM GÖSTERİLERİ SONA ERDİRMEK İÇİN YETERLİ

Salih, erken seçimin halk gösterilerini sona erdirmek için yeterli olduğunu kaydetti. Irak’ta 1 Ekim 2019’dan bu yana yolsuzluk, altyapı yetersizliği, işsizlik ve ülkenin içişlerine yönelik dış müdahaleler gibi çeşitli gerekçelerle hükumet karşıtı gösteriler düzenleniyor. Başbakan Adil Abdulmehdi protestolar üzerine 29 Kasım 2019’da istifa etti, buna karşın ülkede yeni hükumet halen kurulamadı.

Bunlara da bakın: