Irak, aileleri DEAŞ’a katılan çocukları Türkiye’ye gönderdi

Güncel
Ömer Cihad Kaya
29 Mayıs 2019, 17:23
Ömer Cihad Kaya
29 Mayıs 2019, 17:23

Ebeveynleri DEAŞ’a katılan 188 çocuk Türkiye’ye iade edildi.

Irak, aileleri terör örgütü DEAŞ’a katılan 188 çocuğu Türkiye’ye iade ettiğini açıkladı. Irak Yüksek Yargı Konseyi Sözcüsü Abdussettar Bayraktar, konu hakkındaki yazılı açıklamasında, aileleri DEAŞ’a katılan 188 çocuğu Irak ve Türkiye ile UNICEF temsilcilerinin olduğu bir ortamda gerçekleştiğini belirtti.

SINIRI YASA DIŞI GEÇENLER CEZALARINI TAMAMLADI

Bayraktar, iade edilen çocuklardan az bir bölümünün 18 yaşını geçmiş olduğunu ve bunların yasa dışı yollarla sınırı geçtikleri suçlamasıyla yargılandıkları ve cezalarını tamamladıklarını aktardı.

Ayırca Bayraktar, iade sürecini yöneten Yüksek Yargı Konseyinin çocuklar uçağa binene kadar onlarla irtibatlı kaldığını ifade etti.

“ÇOCUKLAR BAYRAMDAN ÖNCE GETİRİLEBİLİR”

Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız, Irak’ta ebeveynleri terör örgütü DEAŞ’a katılanların çocuklarının Türkiye’ye getirilmesine ilişkin, “Bayramdan önce çocukların hepsini olmasa bile önemli bir kısmını buraya getirmek gibi bir hedefimiz var. Onun için çalışıyoruz. Irak’ta çarklar ne kadar hızlı dönerse bayramdan önce çocuklar getirilebilir.” açıklamasında bulunmuştu. 

Kadınların Türkiye’ye getirilmesi konusuna da değinen Yıldız, hukuki sürecin farklı bir boyutu olması nedeniyle ayrı bir süreç yürütüleceğini belirterek, şunları söylemişti:

“Kadınlar için aynı süreci söylemek zor çünkü hapis cezasına çarptırıldılar. Suçluyla ilgili iade usulü terörle ilişkili olanların yararlanmasına izin vermiyor. Dolayısıyla bizim farklı bir kombinasyon üzerinde çalışmamız lazım çünkü anlaşmayla getirebileceğimiz bir şey değil. Anlaşmadan da bağımsız olarak tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını almak istiyoruz dedik.” açıklamasını yapmıştı.