Interpol, Kırım Tatarı Reşat Ametov'un katillerini arama listesine eklemedi!

07 Aralık 2019, 13:37

Interpol, Kırım Tatarı Reşat Ametov’un cinayetinde zanlı olan sözde “Kırım Öz Savunması” grubunun mensupları Aleksandr Baglyuk, Aleksandr Rudenko ve Yevgeniy Skripnik’i uluslararası arama listesine eklemeyi reddetti.

Ukrainskaya Pravda haber kaynağının aktardığına göre Ukrayna’ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti Savcısı İgor Ponoçevnıy, “Kırım Özerk Cumhuriyeti Savcılığı zanlıları uluslararası arama listesine eklemek için Uluslararası Polis İşbirliği Interpol Departmanına başvurdu. Interpol kanunsuz silahlı grupların oluşturulması ve katılımı ile ilgili konularda kuruluşun kanallarının ve yeteneklerinin kullanılmasının imkansız olmasına dayanarak zanlıları arama listesine eklemeyi reddetti” açıklamasında bulundu.

İŞGALCİLERİN KATİLLERİ TESPİT EDİLMİŞTİ

Kırım Tatar aktivist Reşat Ametov’un sözde “Kırım Öz Savunması” güçleri tarafından kaçırılarak öldürüldüğü, Ametov’un cinayetini soruşturan Ukrayna’ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti Savcılığı tarafından tespit edilmişti.

Savcılık mahkeme öncesi araştırma sırasında Mart 2014 tarihinde Ukrayna yanlısı duruşunu ifade eden ve yarımadanın işgalini tanımayarak Akmescit’teki merkez meydanda tek kişilik protesto düzenleyen Ametov’u kaçıranları ortaya çıkarmıştı.

Soruşturma görevlileri tarafından kaçırılmanın, sözde “Kırım Öz Savunma” güçlerinin iki mensubu tarafından Ukrayna’nın doğusunda Nisan 2014’te benzeri bir cinayeti işleyen Rusya Federasyonu Silahlı Kuvvetlerine mensup eski bir subay elebaşılığında gerçekleştiği açıklandı.

Soruşturma sonucunda Kırım Özerk Cumhuriyeti Savcılığı, Kırım ve Sivastopol (Akyar) Ulusal Polisi Müdürlüğü ortaklığında bahsi geçen üç zanlıya suçlama yöneltildi. Ukrayna İçişleri Bakanlığı da zanlıların fotoğraflarını ve kimlik bilgilerini paylaşarak uluslararası arama talebinde bulundu.

cinayet
Interpol
Kırım Tatarlarına baskı
Reşat Ametov
Bunlara da bakın: