İnternet dijital mezarlığa mı dönüşüyor?

Bilim ve Teknoloji
Ömer Cihad Kaya
30 Nisan 2019, 20:13
Ömer Cihad Kaya
30 Nisan 2019, 20:13

Facebook’un “ölü kullanıcılarının” sayısının 50 yıl içinde yaşayan kullanıcı sayısını geçebileceği ifade ediliyor.

Birleşik Krallık’taki Oxford Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre Facebook’un ölü kullanıcılarının sayısı her geçen gün artıyor. Bugün itibarıyla 2 milyara ulaşan Facebook kullanıcısı bulunuyor. 2012 yılında kurulan sosyal medya şirketinin 30 milyon ölü abonesi bulunuyor.

HER GÜN ORTALAMA 8 BİN KULLANICI ÖLÜYOR

Dünya genelinde her gün ortalama sekiz bin Facebook kullanıcısının öldüğü tahmin ediliyor.

Birleşmiş Milletlerin (BM) rakamlarına bakıldığında, Facebook’un 2018’deki kullanıcı bilgileri temel alınarak yapılan araştırmaya göre sitenin büyüme hızının şimdiki gibi olması halinde ölü kullanıcısı sayısı bu yüzyılın sonunda 4.9 milyara ulaşabileceği belirtiliyor.

2070’TE ÖLÜ KULLANICI SAYISI 1.4 MİLYAR OLABİLİR

Kullanıcısı sayısının 2018’den itibaren hiç artmayacağı varsayımına göre yapılan hesaplamada ise ölü sayısı en az 1.4 milyar olacak. 2070’te ise “ölü kullanıcı” sayısı yaşayan kullanıcıların sayısını geçecek.

Araştırmacılar tarihin hiçbir döneminde bu denli büyük bir insan davranışı ve kültürü arşivi bir elde toplanmadığını ve bu arşive hükmedenlerin insanlık tarihine de hükmedeceği yönünde açıklamalarda bulunuyor.

FACEBOOK’TA YASAL VARİS ATANABİLİYOR

Şu anda yaşayan Facebook kullanıcılarının, istediği bir kişiyi Facebook’taki verilerinin çoğuna erişim hakkı olacak bir yasal varis atabiliyor.