İnsan hakları savunucularından Zelenskıy'e işgal altındaki topraklarda yaşayanlara verilen para cezalarının kaldırılması çağrısı

Haberler
E. K.
12 Temmuz 2021, 16:49
E. K.
12 Temmuz 2021, 16:49

Ukrayna’da faaliyet gösteren insan hakları teşkilatları, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy’den, Rus işgali altında yaşayan ve Ukrayna kontrolündeki topraklara saldırgan devlet üzerinden giriş yapmak zorunda kalan vatandaşlara uygulanan para cezalarının kaldırılmasını talep etti.

Ukrayna’da faaliyet gösteren insan hakları kuruluşları, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy’den, Rus işgali altındaki Ukrayna topraklarında yaşayan vatandaşlara Ukrayna topraklarına giriş-çıkış kurallarını ihlal ettikleri için uygulanan idari cezaların kaldırılmasını istedi.

İnsan hakları teşkilatlarının yayımladığı ortak mektupta, insan hakları savunucuları, işgalcilerin sözde “karantina kısıtlamalarını” bahane ederek Ukrayna vatandaşlarının Lugansk ve Donetsk bölgelerinde bulunan temas hattının yanı sıra Kırım ile olan idari sınırdan geçmelerine izin vermediğini kaydetti.

UKRAYNA CUMHURBAŞKANINA ÖNEMLİ ÇAĞRI

Mektupta, “Bu nedenle, geçici işgal altındaki bölgelerde yaşayan Ukrayna vatandaşları, Ukrayna hükumeti tarafından kontrol edilen topraklarla sürekli bağ kurma fırsatını kaybetti. Ukrayna Devlet Sınır Servisine göre, işgal yönetimleri tarafından karantina önlemleri alınmadan önce var olan göstergelere kıyasla kontrol noktalarından geçiş sayısı 35 kat azaldı. Ukrayna vatandaşlarının sosyal temaslarını sürdürmelerinin, idari, tıbbi ve diğer hizmetlere başvurmalarının tek yolu, geçici olarak işgal edilen bölgelerden Rusya toprakları üzerinden seyahat etmektir ki, bu bugün idari bir suç olarak kabul ediliyor.” ifadelerine yer verildi.

Günümüzde yürürlükte olan Ukrayna İdari Suçlar Kanununun 204-2 maddesi uyarınca Ukrayna’ya giriş-çıkış kurallarının ihlali için bin 700 ila 5 bin yüz grivna para cezası öngörüldüğünü kaydeden insan hakları savunucuları, Cumhurbaşkanı Zelenskıy’den, Ukrayna Parlamentosu tarafından 29 Haziran’da kabul edilen yasa tasarısını imzalamasını talep etti.

Söz konusu yasa tasarısı, işgal yönetimleri tarafından kontrol noktalarından geçişin engellenmesi koşullarında insani gerekçelerle işgal edilen topraklara giriş-çıkış kurallarını ihlal ettikleri için geçici işgal altındaki Ukrayna topraklarında yaşayan vatandaşlara para cezasının uygulanmamasını öngörüyor.