İnsan hakları savunucularından Rusya'ya, Kırım'daki Ukrayna Ortodoks Kilisesine ait ibadethane hakkında çağrı

29 Temmuz 2020, 17:56

İnsan hakları savunucuları, Rusya ve Kırım’ın işgalci yönetimine, Ukrayna Ortodoks Kilisesine ait Kezlev’deki kiliseyi yıkma kararından vazgeçmesi çağrısı yaptı.

Rus yetkililer, 23 Temmuz 2020 tarihinde Kezlev’deki (Yevpatoriya) Hrestovozdvijensk Kilisesinin yıkılması ile ilgili alınan “mahkeme” kararını, Ukrayna Ortodoks Kilisesi Kırım ve Simferopol (Akmescit) Başpiskoposu Kliment’e verdi.

Zmina İnsan Hakları Merkezinin internet sayfasında yayınlanan açıklamada, Kırım’daki sözde “mahkemenin”, kilise binasının ve onun bulunduğu toprağın, Kezlev’deki Ukrayna Ortodoks Kilisesi dini topluluğuna ait olduğunu gösteren güya yasal belgelerin mevcut olmadığı için dini yapıyı yıkma kararı aldığını kaydetti. İnsan hakları savunucuları, söz konusu kararın uluslararası hukuk normlarına aykırı olduğunu vurgulayarak, “Bu durum, Rusya’nın işgal edilen yarımadada Ukrayna Ortodoks Kilisesi ve Ukrayna kültürünü yok etmeye yönelik yürüttüğü sistematik politikasının bir başka teyididir.” diye belirtti.

Bununla birlikte belgeyi hazırlayan insan hakları örgütleri, Rus işgalci yönetiminin işgal edilen Kırım’da dini özgürlük konusunda yürüttüğü politikasının ayrımcı ve hoşgörüsüz olduğunu ifade etti. İnsan hakları savunucuları, Ukrayna Ortodoks Kilisesinin faaliyetlerine engel olarak Rusya’nın  işgal ettiği topraklarda din özgürlüğü sağlama konusundaki uluslararası yükümlülükleri ihlal ettiğini vurguladı.

Benzer haber: İŞGALCİLER KIRIM’DAKİ UKRAYNA KİLİSESİNİ YAĞMALADI

İŞGALCİLERDEN UKRAYNA ORTODOKS KİLİSESİNE BASKI

Kasim 2019’da Kezlev’deki sözde Şehir Mahkemesi şehirdeki Ukrayna Ortodoks Kilisesine ait ibadethaneyi yıkma kararı almıştı.

Bununla birlikte, işgalci yönetim, Akmescit’teki  “Aziz Vladimir ve Olga Ukrayna Ortodoks Kilisesi” dini örgütünün tescilini reddetmişti. Ayrıca şubat 2019’da bölgede bulunan din adamlarından ve kiliselerden Simferopol’daki (Akmescit) Aziz Vladimir ve Olga Ukrayna Kilisesinden ayrılmalarını istemişti. Kırım’ın Kremlin kontrolündeki sözde Tahkim Mahkemesi, Haziran 2019’da Ukrayna Ortodoks Kilisesine ailt Aziz Vladimir ve Olga Ukrayna Ortodoks Katedralini, Kırım’ın sözde Mülkiyet ve Toprak İşleri Bakanlığına devretme kararı almıştı.


dini özgürlükleri
İşgal Altındaki Kırım
Ukrayna Ortodoks Kilisesi
Bunlara da bakın: