İnsan hakları savunucularından basın özgürlüğünü ihlal eden Rusya'ya yaptırımların artırılması çağrısı

21 Ocak 2020, 20:18

Ukraynalı insan hakları savunucuları, işgal altındaki Kırım’da gazeteciler, blog yazarları ve aktivistlere yapılan baskılara son vermek amacıyla uluslararası topluma Rusya’ya uygulanan yaptırımlara devam ettirme çağrısı yaptı.

İnsan hakları savunucuları ve basın örgütlerinin yayımladığı açıklama, Kırım’daki işgalci yönetimin Ukraynalı gazeteci Taras İbragimov hakkında aldığı Kırım’a giriş yasağına ilişkin yapıldı. Aktivistler, ayrıca, Rusya’dan Ukraynalı gazetecilere karşı uygulanan işgal altındaki Kırım’a giriş yasağını kaldırmasını ve görevlerini serbest bir şekilde yapmalarına izin vermesini talep etti.

Açıklamada, “Söz konusu eylemlerle işgalci devlet Rusya Federasyonu, Kırım’ı ‘enformasyon gettosuna’ dönüştürmeye çalışıyor. Ayrıca risklere ve tehditlere rağmen işgal altındaki yarımadaya giderek orada çalışmaya devam eden az sayıdaki serbest çalışanın bile Kırım’daki çalışma olasılığını engelliyor. Bu, İnsan Haklarının ve Temel Özgürlüklerin Korunması Sözleşmesinin 4 numaralı Protokolünün 10. ve 2. maddelerinin ihlalidir.” ifadeleri kullanıldı.

Öte yandan, insan hakları savunucuları Ukrayna devletine de çağrıda bulunarak, işgalci Rusya’nın, Ukraynalı gazeteci Taras İbragimov hakkında aldığı Kırım’a giriş yasağı ile ilgili soruşturma başlatmaya davet etti.


giriş yasağı
insan hakları ihlali
Kırım'ın işgali
Rus baskısı
Taras İbragimov
Bunlara da bakın: