İnsan hakları örgütlerinden Ukraynalı yetkililere Kırımlı ve Donbaslı öğrencilerin eğitimi için bütçe ayırma çağrısı

Haberler
Anife Bilal
10 Kasım 2020, 17:48
Anife Bilal
10 Kasım 2020, 17:48

Ukrayna’da faaliyet gösteren insan hakları örgütleri, Ukrayna yönetimini Ukrayna anakarasında bulunan üniversitelerde eğitim gören Kırımlı ve Donbaslı öğrencilerin üniversite masraflarını karşılamaya davet etti. İlgili açıklama, Zmina İnsan Hakları Merkezinin internet sayfasında yayımlandı.

İnsan hakları savunucuları, 9 Kasım 2020 tarihinde yayımladıkları açıklamada, haziran ayında Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy’ın işgal altındaki Kırım ve Donbas’ta yaşayan çocuklar için Ukrayna’daki yükseköğretim kuruluşlarına başvuru sürecini kolaylaştırmayı teklif eden yasa tasarısını Parlamentoya sunduğunu ve Parlamentonun ilgili yasa tasarısını kabul ettiğini hatırlattı. İlgili yasa, ayrıca 2021 yılında üniversiteler bünyesinde işgal edilen topraklarda yaşayan gençler için ücretsiz hazırlık kurslarının açılmasını öngörüyor. 

HAZIRLIK KURSLARI YENİDEN ENTEGRASYON POLİTİKASININ BİR PARÇASI OLABİLİR

İnsan hakları savunucuları yaptıkları açıklamada, “Söz konusu hazırlık kursları, öğrencileri Ukrayna eğitim programına göre hazırlamakla birlikte onların işgal baskısı ve propagandası dışındaki hayata uyum sağlamalarına yardımcı olacaktı. Bunun yanı sıra, güvenli yeniden entegrasyon politikasının Ocak 2021’den başlayarak uygulanmasını sağlayacaktı. Hazırlık kursları, işgal altındaki topraklarda yaşayan ve yedi yıldır Ukrayna tarihi, Ukrayna dili ve edebiyatını öğrenme imkana sahip olmayan çocuklar ve gençler için Ukrayna eğitimine erişim aracı haline gelebilirdi.” diye kaydetti.

PROGRAM İÇİN ÖDENEK ÖNGÖRÜLMÜYOR

Öte yandan insan hakları savunucuları, 2021 bütçe tasarısının oluşturulması için Ukrayna Eğitim ve Bilim Bakanlığının hazırladığı bütçe taleplerinde ilgili hazırlık kurslarının ve öğrenciler için oluşturulacak danışma hattının finansmanının öngörülmediğine dikkat çekerek, “Eğitim Bakanlığı bunun için 60,5 milyon grivna bütçe ayıracaktı. Ancak bugün, özellikle bu programların bütçelerinin tamamen kesildiğini görüyoruz.” ifadelerini kullandı.

İŞGAL EDİLEN TOPRAKLARDA YAŞAYAN ÖĞRENCİLERİN İHTİYAÇLARI DİKKATE ALINSIN!

Ukrayna Cumhurbaşkanı, Ukrayna Parlamentosu Eğitim ve Bilim Komitesi Başkanı ve Ukrayna Başbakanına seslenen insan hakları savunucuları, Ukrayna 2021 yılı devlet bütçesi ile ilgili yasa tasarısı üzerinde çalışırken işgal altındaki topraklarda yaşayan öğrenciler için kurulacak hazırlık kurslarının finansman ihtiyacını dikkate alma çağrısında bulundu.

KIRIMLI VE DONBASLI ÖĞRENCİLER İÇİN KOLAYLIK

Ukrayna’da Haziran 2015’ten itibaren, Rus işgali altında bulunan Kırım ve Donbas bölgelerinde ikamet eden Ukrayna vatandaşlarının, kolaylaştırılmış prosedürle üniversiteye girebilmeleri için ülke genelinde 35 eğitim merkezi faaliyete başladı.

Eğitim merkezleri Dnipro, Lviv, Kiev, Harkiv, Herson kentleri ile Zaporijjya, Odesa ve Nikolayev bölgelerindeki farklı yükseköğretim kurumları çerçevesinde faaliyet gösteriyor. Yani Kırımlı ve Donbaslı lise öğrencileri sadece ilgili merkezlerin bulunduğu üniversitelere başvurabiliyordu.

Öte yanda Temmuz 2020’de yürürlüğe giren yasa işgal altındaki topraklarda ikamet eden lise mezunlarının Ukrayna üniversitelerine başvurma olanaklarını genişletti. Yasaya göre, işgal altındaki topraklarda yaşayan öğrenciler  Ukrayna genelinde düzenlenen Bağımsız Değerlendirme Sınavına (VNO) girmeden Ukrayna Eğitim ve Bilim Bakanlığı tarafından belirlenen kota çerçevesinde herhangi bir üniversiteye başvuru yapabiliyor.