İnsan Hakları İzleme Örgütü: Yunanistan sığınmacıları zorla Türkiye'ye gönderiyor

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
16 Temmuz 2020, 22:46
Ayyıldız Huri Kaptan
16 Temmuz 2020, 22:46

İnsan Hakları İzleme Örgütü tarafından, Yunanistan’ın koronavirüs salgını sürecinde, Yunanistan’daki ve iltica başvurusu yapan sığınmacıların kara ve deniz sınırlarından zorla Türkiye’ye geri gönderdiği tespit edildi.

YUNANİSTAN’IN SIĞINMACILARA MUAMELELERİ TESPİT EDİLDİ

İnsan Hakları İzleme Örgütü (Human Rights Watch) Yunanistan Temsilcisi Eva Cosse yazılı açıklamasında, Yunan makamları tarafından sığınmacıların eşyalarına el konulduğunun, bazı durumlarda şiddet uygulandığının ve gözaltındaki göçmenlere Kovid-19 bulaşmasına karşı herhangi bir önlem alınmadığının tespit edildiğini kaydetti.

“YUNANİSTAN, SAVUNMASIZ İNSANLARIN HAKLARINI İHLAL ETTİ”

Cosse, “Yunan makamları, bu küresel kriz döneminde en savunmasız insanları koruyacakları yerde, onların sağlığını göz ardı ederek iltica haklarını ihlal etti.” vurgusu yaptı.

ÖRGÜT BELGELEDİ

Açıklamada, İnsan Hakları İzleme Örgütünün mart ve nisan ayında resmi Yunan makamları ve kimliği belirsiz kişilerce, ülkenin çeşitli yerlerindeki kamplardan alınarak zorla Türkiye’ye gönderilen 13 sığınmacı ve tanıkla görüştüğü aktarılırken, “Örgüt ilk defa Yunanistan’ın derinliklerinden iltica başvurusunda bulunanların kolektif şekilde geri itilmelerini belgeledi.” ifadelerine yer verildi.

“ZORLA TÜRKİYE KIYILARINA İTİLDİLER”

Açıklamada, tanıkların ifadelerine göre, Rodos, Sisam ve Simi adalarına ulaşan çok sayıda sığınmacının Yunan sahil güvenlik görevlileri ve siyah giyimli eli silahlı kişilerce küçük plastik botlara bindirilerek zorla Türkiye kıyılarına itildiğini belirtildi.

YUNAN ADLİ MAKAMLARININ VE PARLAMENTOSUNUN HAREKETE GEÇMESİ İSTENDİ

İnsan Hakları İzleme Örgütünün 29 Haziran’da Yunan Polis Teşkilatına ve Yunanistan Sahil Güvenlik Komutanlığına bu konuda mektuplar gönderdiği ve yetkililere bulguların bir özetini sunduğu ancak şu ana kadar herhangi bir yanıt alamadığı açıklandı.

Geri itmelerin durdurulması ve göçmenlerin hayatını tehlikeye atan uygulamaların sonlandırılması için Yunan adli makamlarının ve Parlamentosunun bir an önce harekete geçmesi istendi.