İnsan Hakları İzleme Örgütü: Kırım'daki son baskınların benzeri görülmedi

Haberler
Mehmet Berk Yaltırık
02 Nisan 2019, 16:10
Mehmet Berk Yaltırık
02 Nisan 2019, 16:10

İnsan Hakları İzleme Örgütünden (Human Rights Watch) bugün işgalci Rusya’nın 27 ve 28 Mart tarihlerinde 23 Kırım Tatarını tutuklamasıyla ilgili açıklama bir açıklama yapıldı. Açıklamada bu son adımın Rusya’nın Kırım’ı işgaline karşı çıkanlar üzerindeki baskıyı yoğunlaştırmak adına benzeri görülmemiş bir hamle olduğu ifade edildi.

Açıklama metninde Rus makamlarının suçlamaları reddetmesi, aktivistleri serbest bırakmaları ve serbest bırakılıncaya kadar da hemen avukatlarına erişebilmeleri gerektiği belirtildi. İnsan Hakları İzleme Örgütü, Kırım Tatarlarının avukatlarıyla irtibata geçerek gözaltına alınanların sözde bir terör örgütüne katılma şüphesiyle alıkonulduklarını da hatırlattı.

İnsan Hakları İzleme Örgütünün Avrupa ve Orta Asya müdür yardımcısı Rachel Denber’ın konuyla ilgili açıklama metninde şu yorumuna yer verildi: “Kırım’daki geniş kapsamlı tutuklamalar, siyasi olarak aktif olan Kırım Tatarlarını terörist olarak yansıtarak onları susturma yolu olması amaçlanıyor. Bu birkaç yıldır onların (Rusların) yaklaşımı olmuştur ve durması gerekmektedir. Bu insanlar derhal serbest bırakılmalıdır.”

Açıklamada son olarak yapılan bu tutuklamaların Rusya’nın Kırım’ı işgal etmesini eleştiren Kırım Tatarlarına karşı daha büyük bir baskı dalgasının parçası olduğu da kaydedildi.

İŞGALCİLERİN KIRIM TATARLARINA YÖNELİK BASKILARI TAM GAZ DEVAM EDİYOR

Rus işgali altında bulunan Kırım’da işgalcilerin Kırım Tatar halkına baskı uygulamak amacıyla uydurduğu sözde “Hizb-ut Tahrir” davası çerçevesinde 27 Mart tarihinde, en az 25 Kırım Tatar ailesinin evine toplu baskınlar düzenlendi.

Baskın sonucunda 20 Kırım Tatarı gözaltına alındı. Ayrıca, evlerinde arama yapılan soydaşlarını desteklemek için evlerin yakınına gelen iki aktivist gözaltına alındı. Bunlardan birine 5 gün hapis cezası, diğerine ise 500 ruble para cezası verildi.

28 Mart tarihinde ise Rus işgalcilerin bir gün önce Kırım’da Kırım Tatarlarının evlerine düzenledikleri toplu baskın sırasında yerlerini tespit edemediği 4 Kırım Tatarından 3’ü; Remzi Bekirov, Osman Arifmemetov ve Vladlen Abdulkadırov Rusya’nın Rostov-na-Donu şehrinde gözaltına alındı. Dördüncü kayıp Kırım Tatarı Edem Yayaçikov’un da daha sonra gözaltına alındığı bildirildi. Kırım’ın sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi işgalcilerce 27 Mart tarihindeki baskınlar çerçevesinde alıkonulan Kırım Tatarları hakkında 15 Mayıs tarihine kadar tutukluluk kararı verdi.

Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Lyudmila Denisova, 30 Mart’ta yaptığı açıklamada işgalcilerce rehin alınan 23 Kırım Tatarının Rostov bölgesinde bulunduğunu bildirdi.