İnsan hakları aktivistlerinden kritik uyarı: Kırım'daki cezaevlerinde koronavirüse karşı önlem alınmalı

Güncel
Elvina Khalilova
26 Mart 2020, 23:04
Elvina Khalilova
26 Mart 2020, 23:04

İnsan hakları aktivistleri, uluslararası kurumlara çağrıda bulunarak, işgal altındaki Kırım ve Donbas’taki cezaevlerinde koronavirüs salgınına karşı acil önlemlerin hayata geçirilmesini istedi. Aktivistler, bu konuda Rusya’ya tepki gösterilmesi için uluslararası kurumları göreve çağırdı.

41 ülkede faaliyet gösteren 139 insan hakları örgütü, işgal edilen Kırım ve Donbas’ta Moskova yönetimi tarafından işlenen hak ihlalleri ve özellikle koronavirüs salgını kapsamında siyasi tutsaklara tıbbi yardım ve sağlığa elverişli ortam koşulları sağlanmaması konusunda uluslararası kuruluşları, Rusya’ya tepki göstermeye çağırdı. İnsan hakları örgütleri, Rusya’ya karşı Birleşmiş Milletler, Avrupa Konseyi, Avrupa Birliği, AGİT’i göreve çağırarak, acil önlem alınması gerektiğini vurguladı.

İNSAN HAKLARI AKTİVİSTLERİNDEN KRİTİK UYARI

İnsan hakları aktivistleri ayrıca, hastalığın yayılmasını önlemek için Rusya Federal Cezaevi Hizmetinin, mahkumların akrabalarıyla buluşmalarını yasaklamasına rağmen, hapishane yönetimlerinin, Dünya Sağlık Örgütünün bu tavsiyelerine uymadığını bildirdi.

Aktivistlerin konuyla ilgili açıklamasında, “Bu kurumların sağlık hizmetlerinde yeterli personel, tıbbi malzeme ve gerekli tıbbi ekipman yoktur. Bu kurumlar, sık görülen yaygın hastalıklarla baş edemezse, karmaşık kriz durumlarını nasıl çözebilir.” denildi.