İnsan hakları aktivistleri, Kırım’da gazetecilere yönelik baskıları raporladı

21 Şubat 2020, 19:44

Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de, işgal altındaki Kırım’da gazeteciler ve blog yazarlarına karşı uygulanan baskılar hakkında bir rapor sunuldu.  

Kırım İnsan Hakları Grubu üyesi İrina Sedova, sunum kapsamında, “Kırım’da işgalin başından beri neler olduğunu göstermek için bu araştırmayı yaptık. Kırım’da her geçen gün, ifade özgürlüğü yok ediliyor. Her ay, Kırım’da gazeteciler, blog yazarlarına yönelik baskıları kaydediyoruz.” dedi.

Sedova, yayımlanan raporda 2014 yılının Şubat ayından 2019 yılının Eylül ayı arasındaki dönemde gerçekleşen baskı ve insan hakları ihlallerini kaydettiklerini bildirdi. Sedova konuyla ilgili, “Gazeteciler üzerindeki en aktif baskılar, Şubat 2014’ün sonu ve Mart 2014’te gerçekleşti. Gazetecilere karşı, 100’den fazla baskı vakası kaydettik.” ifadelerini kullandı.

Ardından, araştırmacı gazeteci Tatyana Rihtun, Kırım’da işgalcilerin, düşünce özgürlüğünü yok etmeye ve özgür medyayı propaganda kaynaklarına çevirmeye çalıştıklarını vurguladı. 

Öte yandan, raporda, 2014 yılındaki işgalden bu yana, insan hakları savunucuları ve gazeteciler üzerinde 300’den fazla baskı olayının gerçekleştiğini belgelendi.

İnsan Hakları Raporu
Kırım
Bunlara da bakın: