İnsan hakları aktivistleri açıkladı: Kırımlılar işgal altındaki Kırım'dan ayrılmaya zorlanıyor!

01 Şubat 2020, 14:30

İnsan hakları aktivistleri, işgal altındaki Kırım’dan Kırım Tatarlarının ve Kırım sakinlerinin neden ayrıldığı konusunda kapsamlı bir konferans verdi.

Konferansta işgalci yönetim tarafından zorla vatandaşlık verilmesi, Rus ordusunda zorunlu askerlik, toprakların müsadere edilmesi gibi bir dizi hak ihlalleri ve baskı sonucu Kırım Tatarları başta olmak üzere yarımada sakinlerinin Ukrayna’nın anakarasına taşındığı vurgulandı.

İnsan Hakları Merkezi Avukatı Vitaliy Nabuhotny tarafından UNN haber ajansına açıklama yapıldı.

SİSTEMATİK RUS BASKISI, İNSANLARI YARIMADADAN KAÇIRIYOR!

Avukat Vitaliy Nabuhotny, “Sebepler hakkında konuşursak, her birimizin kabaca neden Kırımların işgal altındaki Kırım topraklarından Ukrayna anakarasına taşındığını anladığını düşünüyorum. Bu tür nedenlerin sivil-politik nitelikte olabileceğini de biliyoruz. Genel olarak işgalciler tarafından zorla verilen vatandaşlık, toprak ele geçirmeler, Rusya ordusunda askerlik yapma zorunluluğu (sebepler arasında). Kültürel ve dini sebepler de (sayılabilir), yani Ukraynalıların  ve Kırım Tatarlarının kendi dillerinde Kırım’da eğitim alamamaları” açıklamasında bulundu.

Avukat, “Ekonomik nedenler, özellikle, bir işletmeyi yeniden kaydetme, araziyi ele geçirme vb. ile ilgili tüm bu ekonomik konular” diye kaydederken, bunun dışında işgalcilerin kendi ordularında zorunlu askerlik dayatmasına da değinerek, “Son çağrı gerçeği nedeniyle Kırım’dan Rusya Federasyonu ordusunda görevlendirilmeye hazırlanan yaklaşık 14 bin acemi asker tanıyoruz” dedi.

insan hakları
Kırım
Kırım Tatarları
Kırım Tatarlarına baskı
Kırım'ın işgali
Rus baskısı
Rus işgali
Ukrayna
Bunlara da bakın: