logo qha

İNSAMER'den Kırım'da insan hakları raporu

08 Kasım 2019, 12:15

İstanbul merkezli İnsani ve Sosyal Araştırmalar Merkezi, “Kırım’da İnsan Hakları İhlalleri” başlıklı bir rapor yayımladı.

Hazırlanan raporda; uluslararası kuruluşların konuyla ilgili raporlarından da yararlanılırken; Kırım Derneği Genel Merkezince 2018 yılında hazırlanan, “İşgal Altındaki Kırım’da İnsan Hakları İhlalleri ve Rusya Federasyonu’ndaki Genel İnsan Hakları İhlalleri Hakkında” başlıklı rapora da yer verildi.

İNSAMER KIRIM’DAKİ İNSAN HAKLARI DURUMUNU ELE ALDI

Kırım’daki işgalin başında bu yana Rusya Federasyonu tarafından Kırım Tatar halkına yönelik baskı eylemlerine dikkat çekilen raporda, Birleşmiş Milletler (BM) Sözleşmesi, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Antlaşması ve Helsinki Nihai Senedi’nde kaydedilen maddelere aykırı bir şekilde işgalin gerçekleştirildiği ve Rusya’nın askeri müdahale ile Ukrayna topraklarını işgal ettiği ifade edildi.

Raporda, “Rusya bu hukuksuz işgali yanı sıra bölgede pek çok insan hakları ihlaline de imza atmaktadır. İşgalin hemen ardından Kırım Tatar Türklerinin siyasi liderlerinin ve kanaat önderlerinin Kırım’a girişleri yasaklanmıştır. Yasaklı kişiler arasında Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kırım Tatar Millî Meclisi Başkanı Rıfat Çubarov, eski meclis üyesi Sinaver Kadirov, Kırım medyasında görevli Gayana Yüksel, İsmet Yüksel, Lenur İslam gibi önemli isimler vardır. İlerleyen süreçte Kırım Tatar Millî Meclisi başkan yardımcıları olan İlmi Umerov ve Ahmet Çiygöz ise Rus mahkemelerince hapis cezasına çarptırılmıştır; bu kişiler Türkiye’nin girişimleri sonucu Ekim 2017’de serbest bırakılmıştır.” ifadeleri ile Kırım Tatar Milli Hareketine yönelik baskılara dikkat çekildi.

İNSAMER’in raporunda, işgal altındaki Kırım’da son dönemde sıkça işgalciler tarafından baskılara maruz kalan Kırım Tatar gazeteciler ve medya organlarına da ayrı bir parantez açıldı:

“Kırım’da işgali protesto etmek için eylem yapan, Rus politikalarını ve insan hakları ihlallerini eleştiren Kırım Tatar Türkleri ve Ukraynalılar da çeşitli hapis ve para cezalarına çarptırılmıştır. Bunun yanında Kırım’da faaliyet gösteren neredeyse bütün medya organları yasaklanmıştır. 2014 yılından itibaren Kırım Tatar millî televizyonu olan ATR ve millî haber ajansı olarak çalışan Kırım Haber Ajansı dâhil 28 medya organı yasaklanmış ve bunlara ait internet sitelerine erişim engellenmiştir; ayrıca onlarca gazete ve dergiye de el konulmuştur.”

Kırım’daki insan hakları raporunun tamamı İNSAMER’in internet sitesinde yayımlandı.

insamer
İşgal Altındaki Kırım
Bunlara da bakın: