İnguşetya Cumhurbaşkanı istifa etti

Güncel
Ömer Cihad Kaya
25 Haziran 2019, 14:58
Ömer Cihad Kaya
25 Haziran 2019, 14:58

Rusya Federasyonu’na bağlı İnguşetya Özerk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yevkurov görevinden istifa etti. İnguşetya Özerk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı, İnguşetya hükûmeti ile olan fikir ayrılığı nedeniyle istifa ettiğini açıkladı.

Göreve Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev, tarafından 30 Ekim 2008 tarihinde atanan Yunus-bek Yevkurov, görevinden istifa ettiğini ve istifasını Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e sunduğunu açıkladı.

İnguşetya parlamentosu tarafından ülkenin 3. Cumhurbaşkanı olarak seçilen Yunus-bek Yevkurov, göreve geldiği günden beri amaçladığı birçok şeyi başardığını söyleyerek, “Yıllar boyunca İnguşetya halkıyla önemli bir yol kat ettik. Kolluk kuvvetleri ile birlikte ülkede terör örgütlerine karşı savaş vererek bu olguyu yendik. İnguşetya’da barışı sağladık, okullar, kreşler, hastaneler, spor tesisleri ve yollar inşa ettik ve inşa etmeye devam ediyoruz. Cumhuriyet birçok açıdan Rusya’nın bölgeleri arasında lider olmuştur” dedi.. Ayrıca Yevkurov, İnguşetya’nın kalkınması için birçok plan ve projenin bulunduğunu ve önemli olanın İnguşetya halkının birliğinin sağlanması olduğunu ifade etti.